Magazin

Zarađuje 3.000 evra, ali se žali: Da li ostati u Njemačkoj ili se vratiti na Balkan?

Njemačka se godinama smatra zemljom u kojoj može dobro da se zaradi i stekne finansijska sigurnost.

Zarađuje 3.000 evra, ali se žali: Da li ostati u Njemačkoj ili se vratiti na Balkan?
FOTO: CHRISTOPHER NEUNDORF/EPA

Međutim, objava jednog radnika sa Balkana pokazala je da stvarnost nije uvijek onakva kakvom je mnogi zamišljaju.

Nakon četiri godine rada i plate od oko 3.000 evra neto mjesečno, priznao je da gotovo nema ušteđevine, a njegovo iskreno pitanje izazvalo je burnu raspravu među iseljenicima. Dok jedni tvrde da je problem u načinu upravljanja novcem, drugi upozoravaju da su troškovi života u Njemačkoj posljednjih godina značajno porasli.

Jedan radnik koji već četiri godine živi i radi u Njemačkoj odlučio je da na društvenim mrežama podijeli svoje iskustvo i zatraži mišljenje drugih ljudi o finansijskoj situaciji u kojoj se nalazi. Kako je napisao u objavi u Facebook grupi “PrekoGrane”, prima oko 3000 evra neto plate mjesečno, ali uprkos tome nije uspio da stvori značajniju finansijsku zalihu.

Radim u Njemačkoj četiri godine i imam oko 3.000 evra neto. Mislio sam da ću do sada uštedeti ozbiljan novac, ali na računu gotovo ništa nema. Kirija, auto, osiguranje, odmor, računi… Na kraju mjeseca uvijek je isto – požalio se. Njegova objava vrlo brzo je privukla veliku pažnju i otvorila raspravu o tome koliko je danas zapravo moguće štedjeti u Njemačkoj.

Komentari podijeljeni

Deo korisnika smatra da uz takva primanja problem nije u državi, već u ličnom upravljanju finansijama: “Problem je u vama”, napisao je jedan komentator, dok su drugi bili još direktniji: “Finansijski ste nepismeni i neodgovorni”, poručio je jedan korisnik. Neki su čak tvrdili da autor objave preuveličava svoju situaciju.

– Najgore je kada osoba laže samu sebe – stajalo je u jednom od komentara. S druge strane, mnogi su ga branili tvrdeći da 3000 evra mjesečno u Njemačkoj više nije iznos koji automatski omogućava ozbiljnu štednju: “Za život u Njemačkoj to nije mnogo, to je normalna plata. Kad sve platite, ne ostane mnogo za uštedu”, napisala je jedna komentatorka koja živi u Njemačkoj.

Dodala je da ljudi sa Balkana često imaju pogrešnu predstavu o njemačkom standardu i visini plata: “Naši ljudi vole da pretjeruju i hvale se. U Njemačkoj se ne priča o plati, samo naši”, poručila je. Brojni učesnici rasprave smatraju da je najveći problem način života, a ne sama visina primanja. Jedan korisnik je pitao autora zašto koristi automobil na lizing, sugerišući da mnogi iseljenici nepotrebno povećavaju svoje troškove kako bi održali viši životni standard.

Ostati ili se vratiti?

Drugi su istakli da ozbiljna štednja zahtijeva određena odricanja: “Smanjite potrošnju, pazite na troškove, posebno ako pijete. Evropa jede sve. Ako ste disciplinovani, možete uštedeti 1000 do 1500 evra mjesečno”, napisao je jedan komentator. Pojedinci smatraju da je jedini način za stvaranje ozbiljne ušteđevine skroman život bez previše izlazaka i nepotrebnih troškova.

– Ako želite da uštedite, morate živjeti skromno, bez mnogo izlazaka i sa kontrolisanim troškovima. Tek tada se nešto može uštedjeti – zaključio je jedan korisnik.

Kako se broj komentara povećavao, rasprava se sa finansija proširila i na pitanje da li se uopšte isplati odlaziti u inostranstvo: “Vratite se, kupite dve koze i dve ovce i sami ste svoji”, našalio se jedan komentator.

Drugi su tvrdili da se danas kvalitetan život može ostvariti i na Balkanu: “Moja supruga i ja u Hrvatskoj zarađujemo 4800 evra mjesečno, trošimo oko 1000. Sve ostalo ostane. Ne vidim ništa posebno u Njemačkoj”, napisao je jedan korisnik.

Pročitajte još

Među komentarima se pojavilo i pitanje treba li život podrediti isključivo stvaranju ušteđevine: “Uživajte, kakva štednja – danas znate da ste živi”, poručio je jedan korisnik. Sličan stav imao je još jedan komentator koji je pitao: “Jeste li došli da živite ili da štedite?” Neki su upozorili da preterano fokusiranje na posao i odricanje takođe ima svoju cenu: “Možda štedite, ali gubite zdravlje – kolena, srce, stres…”, napisao je jedan učesnik rasprave, prenosi Dnevno.hr.

“Svuda ima budala, ali KOD NAS JE CENTRALA” Iznajmio moćni Audi RS6 na 4 dana samo da mu selo zavidi, sada jede paštetu

(VIDEO) “Nacionalizam je za budale” Otišli kao stranci iz BOSNE, HRVATSKE I SRBIJE, u Švedskoj postali “jedna porodica” sa 18 djece