Ne bi li našli način da se zaštite od korone, nekoliko desetina hiljada Iranaca posljednjih nedjelja okupiralo je ljetovališta na Kaspijskom i Persijskom moru. Ova opsada ljetovališta u martu uslijedila je poslije savjeta svjetskih stručnjaka da vrućine i UV zraci ubijaju ovaj virus.
Svjetski ekspert Jonas Nilsen, navodi da korona virus može da preživi najkasnije do ljeta, a da je realno očekivati da krajem aprila bude potpuno neutralisan.
Toplo vrijeme nije pogodno za korona virus. Prehlade su češće zimi jer hladne temperature hlade membranu na nosu što olakšava ulazak virusa u tijelo – naveo je ovaj stručnjak, prenosi Telegraf.
Koronavirus je osjetljiv na toplotu
Virus je umjereno stabilan na 4 stepena i može se čuvati nekoliko godina na -60 stepeni. Međutim, kako temperatura raste, otpornost virusa opada, ali mora da dostigne određenu temperaturu tokom određenog vremena da bi virus bio neaktivan.
Nedavne izjave profesora Džona Nikolsa sa Odjeljenja za patologiju Univerziteta u Hongkongu ukazuju da vjeruje da će vremenski uslovi biti ključni faktor u rušenju korona virusa.
Profesor Nikols kaže da vjeruje da će vremenski uslovi biti ključni faktor u rušenju korona virusa.
On kaže da korona virus ne može da izdrži da se razmnožava tokom ljeta naglašavajući da će gotovo polovina virusa biti mrtva, a ostatak će vremenom umrijeti kako postanu slabiji i slabiji prema suncu.
– Sunčeva svjetlost će smanjiti za 50 odsto sposobnost virusa da raste, tako da će njegov život biti dva i po minuta. Sunčeva svjetlost je zaista dobra za ubijanje virusa – rekao je Nikolas.
On je dodao da virus može ostati netaknut na 4 stepena ili na 10 stepeni tokom dužeg vremenskog perioda, ali da se na 30 stepeni bukvalno deaktivira.
– Takođe, virusu ne pogoduje visoka vlažnost vazduha – istakao je ovaj stručnjak.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu