-Podržavamo mjere koje će doprinijeti smanjenju broja oboljelih i sačuvati živote građana i građanki u BiH, ali pri njihovom kreiranju neophodno je imati u vidu međunarodne standarde, naročito kada su u pitanju one mjere koje neproporcionalno pogađaju ranjive kategorije društva navodi se u apelu.
Napominju, da već donesene mjere značajno pogoršavaju ionako loš položaj osoba u pokretu koje nemaju adekvatan pristup smještaju, higijeni i hrani i koje ih dalje stigmatiziraju. Potrebno je naglasiti da i prije pandemije Bosna i Hercegovina nije omogućila ostvarivanje garantovanih prava na dostojanstveni boravak osobama u pokretu koje se nalaze na njenoj teritoriji. Takav tretman je dodatno pogoršan mjerama koje potpuno ograničavaju pristup postojećim kampovima, a onima koji su u njima i izlazak iz njih.
Koalicija koja okuplja 14 nevladinih organizacija, ističe da je hitno i od izuzetne važnosti, da se zaštiti zdravlje i bezbjednost migranata, ili kako ih nazivaju “ljudi u pokretu”, jer je to jedan od preduslova za zaštitu zdravlja svih građana u BiH.
-Neophodno je da BiH vlasti, kao i međunarodne organizacije, osiguraju humanije i adekvatnije uslove za njihov smještaj, obezbijede im redovan obrok, tekuću vodu, higijenske potrepštine i pristup zdravstvenim uslugama – navodi se u saopštenju, uz napomenu da treba obratiti posebnu pažnju na ranjive kategorije u migrantskoj populaciji, kao što su žene, djeca, osobe sa invaliditetom, ili LGBT osobe.
-Progoni, nasilje i govor mržnje protiv osoba u pokretu samo može pogoršati postojeću situaciju, a neadekvatna briga o njihovom zdravlju otvoriti nova potencijalna žarišta infekcije – upozoravaju iz Koalicije.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu