Policija slučaj ispituje, ali mediji spekulišu da je riječ o aktu protesta protiv novih antikovid mjera na osnovu kojih je veći dio Italije ponovo u karantinu.
Institut za zdravstvo je najveći naučni autoritet u zdravstevenom sistemu zemlje, i od početka pandemije kovid-19 prati, analizira i predlaže antikovid mjere.
– Neprijatelj je virus, a ne institucije koje se bore protiv zaraze – izjavio je minister za zdravstvo Roberto Speranca.
Za razliku od prvog karantina, prije tačno godinu dana, kada su građani manje više poslušno i discipliniovano prihvatili neophodnu mjeru zaključavanja, sada su osjećanja građana drugacija i pomiješana.
List Il Fato kotidijano piše o bijesu, strahu, nezadovoljstvu, protestima i predaji.
Juče, u nedjelju, dan prije novog karantina, sve prodavnice, koje inače ne rade vikendom, bile su otvorene, uključujući frizere, berbernice i salone za uljepšavanje, koji naredne tri sedmice karantina ostaju zatvoreni.
Na ulicu se može samo zbog posla i u hitnim slučajevima, ali svaki izlazak iz kuće mora biti dokumentovan “auto-deklaracijom” koju će policija po potrebi provjeriti.
U naredne tri sedmice nema posjeta prijateljima ni rodbini, sport je dozvoljen samo u granicama opštine stanovanja, a restorani i barovi ostaju zatvoreni.
Policijski čas ostaje na snazi od 22 do 5.00 narednog dana.
– Jedno je sigurno, ovoga puta neće biti pjevanja sa prozora i balkona da bi se uzajamno ohrabrili – zaključuje list Il Fato kotidijano.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu