Svijet

Junker kategoričan: EU treba da prekine “glupi rat oko vakcina“

Evropska unija je bila previše oprezna i zabrinuta za budžet po pitanju vakcinacije protiv kovid-19 i trebalo bi da prestane da vodi “glupi rat oko vakcina“ s Velikom Britanijom, izjavio je bivši predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, piše Gardijan.

Junker kategoričan: EU treba da prekine “glupi rat oko vakcina“
FOTO: DEDI SINUHAJI/EPA

Junker, kojeg je 2019. godine zamijenila Ursula fon der Lajen, nepovoljno je ocijenio pristup EU vakcinisanju u poređenju sa Velikom Britanijom gdje taj proces ide brže.

Takođe je rekao da “nije ljubitelj” mehanizama komisije za odobrenje izvoza prema kojem su službenici ovlašćeni da zabrane pošiljke, jer bi “to moglo nanijeti veliku štetu reputaciji Evropske unije, koja je nekada bila svjetski prvak u slobodnoj trgovini.

– Mislim da se moramo povući iz rata za vakcine. Mi nismo u ratu i nismo neprijatelji. Mi smo saveznici – poručio je bivši predsjednik EK.

Junker je rekao da bi više volio da se Komisija odluči za dijalog umjesto prijetnji i da su Komisija i države članice EU napravile veliku grešku u pristupu uvođenju vakcine.

– Britanija je u prednosti iz više razloga, jer je donijela odluku da ima hitan pristup zasnovan na odlukama, dok su Evropska unija, komisija i države članice više vodile računa o budžetu. Bili smo previše oprezni – zaključio je bivši predsjednik EK.

Upitan da li bi aktuelna predsjednica EK Ursula fon der Lajen trebalo da podnese ostavku, Junker je rekao da ne vjeruje da bi to bilo primjereno.

– To nisu propusti Komisije. To su zajednički neuspjesi država članica i zato mislim da smjenjivanje gospođe Fon der Lajen ne bi bilo od pomoći – rekao je.

“Naprotiv, produžilo bi kašnjenja za koja smo odgovorni”.

On je dodao da je previše lako svu odgovornost svaliti na pleća komisije i Fon der Lajenove i da su sve države članice odgovorne „s obzirom na birokratski pristup koji su imale neke od njih.

Nabavka vakcina u EU takođe je bila zaustavljena više od dva mjeseca prošle godine, jer su brojne države članice odbile da preuzmu svoj puni udio zbog rizika da će možda potrošiti novac na proizvod koji bi se mogao pokazati kao neefikasan, piše Gardijan.

Junker je rekao da je komisija „previše razmišljala o budžetu, što je sasvim normalno, jer se u uobičajena vremena Komisija, kao što je to uvijek bio slučaj, optužuje za rasipanje novca“.

– Drugi nisu bili (toliko zabrinuti za budžet) zato što su željeli da se bore protiv razvoja pandemije što Evropska unija nije učinila u punoj mjeri – rekao je.

– To je bila glavna greška koja nije smjela da se dogodi, ali dogodila se – zaključio je Junker.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu