Društvo

NE ODUSTAJU OD SELA Sve više gazdinstava na Majevici

U opštini Lopare 13.700 hektara je obradivog zemljišta, a registrovano je blizu 500 poljoprivrednih gazdinstava.

NE ODUSTAJU OD SELA Sve više gazdinstava na Majevici
FOTO: S.R.MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Zahvaljujući klimatskim uslovima i resursima kojima raspolažu, agrar je, tvrde u Opštini Lopare, jedan od mogućih strateških pravaca razvoja.

Nadležni stoga nastoje da uz pomoć republičkih institucija i međunarodnih donatora podrže poljoprivrednu proizvodnju i zadrže stanovnike na ovom području.

Iako izrazito voćarski kraj, sa blizu pola miliona stabala šljive, jabuke i kruške, na Majevici je sve zastupljenije i stočarstvo i peradarstvo.

FOTO: S.R.MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S.R.MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Vojislav Đukić iz Puškovca u šest turnusa utovi po 10.000 komada pilića.

– Imali smo zbog pandemije virusa korona dosta problema, ali ipak smo ostvarili plan. Budući da za sve proizvedene piliće imamo ugovoren plasman, trud se na kraju isplati. Bavimo se i voćarstvom, a utovimo i ponekog bika i prodamo. Na selu se može lijepo živjeti, ali se mora mnogo raditi – objašnjava Đukić.

Mladi

Četvoročlana porodica Pantić iz majevičkog sela Piperi bavi se tovom junadi, a trenutno imaju na farmi 20 bikova i oko 200 ovaca. Obrađuju 15 hektara i proizvode hranu za svoju stoku.

– Najteže je bikove prodati. Sad imam pet komada koji su dostigli željenu težinu, ali kupaca nema. I onda umjesto da zaradimo, mi bilježimo gubitke. Imam i dosta janjića iz prošle godine. Potražnja je mala, ne rade restorani, nema veselja. Ali, navikli smo mi na teškoće, samo neka se zdravo, proći će i ovo – kaže Mihajlo Pantić.

FOTO: S.R.MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S.R.MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Raduje ga što njegov sin Nemanja (26), koji je završio Poljoprivredni fakultet, za razliku od većine vršnjaka, svoju budućnost vidi u rodnom selu. Mladić kaže da nema dileme. Iz svog sela ne želi da ide, a vršnjacima poručuje – samo zasukati rukave i sve se može postići.

– Kosim travu, baliram, žanjem strne usjeve, berem kukuruz. Onda pripremam proljetnju sjetvu i jesenje oranje. Neki vid podsticaja za život na selu mnogo bi olakšao život i vjerujem da bi ponukao mnoge mlade ljude da se vrate na svoja ognjišta – kaže mladić.

FOTO: S.R.MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S.R.MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Uprkos teškoćama s kojima se susreću majevički poljoprivrednici, mnogi od njih šire proizvodnju. Mladi veterinar iz Jablanice Nedeljko Bojkić otvara mesnicu.

– Prodavaću svoje proizvode i tako praktično zaokružiti proces proizvodnje. Veterinar sam po struci i volim ovaj posao. Svoje selo ne bih mijenjao ni za jedan grad u svijetu – kaže Bojkić.

Brendiranje

Za podršku agrarnom sektoru iz budžeta ove nerazvijene lokalne zajednice, čiji je budžet manji od pet miliona KM, u ovoj godini izdvojiće se oko 150.000 KM.

Pročitajte još

U lokalnoj upravi planiraju da uz pomoć resornog ministarstva i Vlade RS grade prerađivačke kapacitete, sušare i hladnjače za voće i da u saradnji s dijasporom omoguće izvoz poljoprivrednih proizvoda na evropsko tržište.

Načelnik opštine Lopare Rado Savić kaže da će prioritet u ovoj godini biti podrška mini farmama, tovu junadi, plasteničkoj proizvodnji povrća, novim zasadima voćnjaka.

– Nastavljamo i s procesom brendiranja naših, autohtonih proizvoda, kao što smo već učinili s nekoliko vrsta rakija, sirom zarcem – najavljuje Savić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu