Biznis

Mlijeko više ne daju u bescijenje: Farmeri iz BiH traže povećanje otkupne cijene

Farmeri širom Republike Srpske i FBiH obavijestili su prerađivače da je od 1. aprila minimalna cijena mlijeka standardnog kvaliteta 0,95 KM te da ni kap neće dati jeftinije, inače će ugasiti proizvodnju, dok iz mljekara poručuju da je nemoguće to izvesti preko noći.

Mlijeko više ne daju u bescijenje: Farmeri iz BiH traže povećanje otkupne cijene
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U dopisu koji su uputili svim prerađivačima u zemlji, a koji potpisuje sedam udruženja iz oba entiteta, navedeno je da na vrijeme obavještavaju prerađivače da bi i oni mogli od 1. aprila zaračunati nove troškove u preradi. U dopisu je navedeno da će, ukoliko dođe do pogoršanja situacije u vezi sa troškovima proizvodnje, ponovo blagovremeno obavijestiti prerađivače da ni jedni ni drugi ne bi stvarali gubitke.

Predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka i uzgajivača goveda u RS Čedomir Borojević rekao jeda kao proizvođač na čijoj farmi se dnevno proizvede i do 4.200 litara mlijeka smatra da bi trebalo da cijena bude povećana.

Pročitajte još

– Litar mlijeka standardnog kvaliteta u otkupu trenutno se kreće od 0,50 do 0,70 KM, u zavisnosti od proizvedene količine. Po osnovu podsticaja imamo još 0,25 KM. Smatram da je ovaj zahtjev proizvođača realan i skroman. Još prije pet mjeseci sam govorio da bez cijene od 0,85 KM nema ništa od naše proizvodnje, a tada su cijene hrane za stoku bile niže nego danas – rekao je Borojević i naglasio da će najvjerovatnije za sedam dana održati sastanak da bi našli neko zajedničko rješenje.

Borojević ističe da cijena mlijeka u marketima dostiže dvije KM i da su u tom omjeru cijena farmeri odavno izgubili trku.

Da od svog zahtjeva neće odstupiti ni milimetar upozorava predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS Vladimir Usorac, koji ističe da je poljoprivrednicima dosadilo da rade za džaba.

– Ugasićemo proizvodnju ne bude li povećana cijena. Ne može litar mlijeka koštati 0,70, a kilogram kukuruza 0,80 KM ili pet litara mlijeka da je jednako kao litar nafte pa nas tu nema nigdje – istakao je Usorac.

Vlasnik bilećke mljekare Nenad Vukoje potvrdio je da su dobili dopis od proizvođača i naglasio da je nemoguće preko noći ostvariti to što oni traže.

– Tržište nije zatvoreno, tako da moramo formirati cijene u skladu sa tržišnim kretanjima da bismo bili konkurentni. Da bismo podigli cijenu proizvoda moramo to najaviti svojim kupcima 30 dana unaprijed. Ako bismo danas najavili tu novu cijenu, počela bi se primjenjivati tek 1. maja, a svi kupci imaju rok za plaćanje od 60 dana, odnosno od danas tek za 90 dana naplatili bi robu. Tako da mi po toj računici nemamo novca da odmah platimo proizvođačima po toj cijeni koju oni hoće. Išla je cijena i do sada svaki mjesec pomalo gore, ali bez poskupljenja proizvoda ne možemo ni mi dati više – objasnio je Vukoje. On je istakao da farmeri i mljekare zavise jedni od drugih i da nastoje biti korektni jedni prema drugima, ali da treba imati u vidu da postoji i treća strana, a to je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

– Već je najavljeno da će preko Kompenzacionog fonda dio novca biti obezbijeđen i za proizvođače mlijeka. Znamo svi da stanje nije idealno i da svi, i proizvođači i mi, gledamo kako da preživimo – poručio je Vukoje, piše Glas Srpske.

Dopis je stigao i na adresu sarajevske mljekare.

– Razmatramo situaciju i tražimo najbolje rješenje, kako za mljekaru tako i za farmere od kojih otkupljujemo mlijeko, a njih je više od 1.000 – rekli su u ovoj mljekari.

Hrana

Čedomir Borojević je istakao da kilogram kukuruza košta do 0,80 KM, a da je kilogram stočne hrane premašio marku. – Cijena sirovog mlijeka bi u toj računici morala da bude bar 1,20 KM po litru – kazao je Borojević

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu