Društvo

Afrička kuga svinja sije strah u Lijevču: Krizni štabovi utvrđuju mjere zaštite i djelovanja (FOTO)

U Lijevčanskim farma nije evidentirana afrička kuga svinja, ali je strah od ove zarazne bolesti veoma veliki.

Afrička kuga svinja sije strah u Lijevču: Krizni štabovi utvrđuju mjere zaštite i djelovanja (FOTO)
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

U Gradiški, Laktašima, Srpcu, Kozarskoj Dubici formirani su krizni štabovi te utvrđene mjere, u slučaju pojave afričke kuge.

Predstavnici Kriznog štaba Gradiška saopštili su da na ovom području nema registrovanih slučajeva ove bolesti.

Miroslav Despotović načelnik Odjeljenja inspekcija Grada Gradiška rekao je u petak da su spremni djelovati ukoliko se zaraza svinja pojavi u ovom kraju.

Pročitajte još

Ako uzgajivači svinja prepoznaju simptome afričke kuge, naglasio je Despotović, obavezni su to prijaviti veterinarskoj službi.

Dušan Stojčić, veterinarski inspektor naglasio je da su simptomi oboljenja, krvarenja po koži koja postaje ljubičaste boje, konjuktivitis, povišena temperatura, gubitak apetita. To dovodi do uginuća u razdoblju od dva do deset dana.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Branko Stojnić načelnik Odjeljenja za poljoprivredu i ruralni razvoj Grada Gradiška informisao je javnost da je komisija izašla na teren kako bi odredila lokaciju za uginule životinje, ukoliko do toga dođe.

Na području grada Gradiška po odluci Ministarstva  poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske odlučeno je da se zabrani rad stočnih pijaca, organizovanje sajmova, izložbi i drugih okupljanja životinja, prodaje hrane životinjskog porijekla i hrane za životinje van poslovnog prostora.

Na sjednici Kriznog štaba Laktaši konstatovano je da se u Lijevču odgovorno pristupa kontroli zdravlja svinja.

– Dogovorili smo više mjera, a to su pojačana kontrola kretanja kamiona sa životinjama i stočnom hranom, pojačana veterinarska kontrola svinja, konstatovano je na sastanku u Laktašima.

Sastanku su, osim članova Lokalnog kriznog centra, prisustvovali su i predstavnici udruženja Uzgajivača svinja sa teritorije Grada Laktaši.

FOTO: SASCHA STEINBACH/EPA
FOTO: SASCHA STEINBACH/EPA

– Apelujem prema svim proizvođačima svinja da vode računa pogotovo u ovom periodu da što manje prometuju stoku, da ne dozvoljavaju veliko kretanje i ulazak drugih lica na njihovim farmama i da vrše dezinfekciju – istakao je Miroslav Bojić, gradonačelnik Laktaša.

Opština Srbac, takođe je formirala Krizni štab za kontrolu afričke kuge svinja a na osnovu naredbe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Srbačkim farmerima biće dostavljeno uputstvo, odnosno naredba o mjerama za sprečavanje pojave i rano otkrivanje afričke kuge.

Pojačana je i kontrola transporta svinja, isključivo uz veterinarsko uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja.

FOTO MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Dragiša Cvjetković, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja regije Gradiška, Srbac, Laktaši i Prnjavor, kaže da je neophodno preduzeti mjere zaštite, kako bi se širenje bolesti svinja zaustavilo.

– Održali smo sjednicu regionalnog udruženja i utvrdili preventivne mjere. To je primjena Pravilniku za kontrolu i suzbijanje divljih svinja, obilježavanje žarišta i ugroženih područja, pojačana kontrola na granicama – rekao je Cvjetković.

On kaže da su farmeri u strahu jer su štete od afričke kuge velike, ukoliko ona useli na farme.

Simptomi afričke kuge svinja

Svinje postaju depresivne, prestaju da jedu i grupišu se, a u perakutnom obliku bolesti mogu uginuti prije pojave kliničkih simptoma bolesti, upozorava veterinarski inspektor Dušan Stojčić.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Životinje koje prežive više od jednog dana teško dišu, teško se kreću i teturaju, javlјa se crvenilo kože, naročito u području abdomena i po ekstremitetima.

Afrička svinjska kuga je virusna bolest koja pogađa domaće i divlje svinje, a kako tvrde stručnjaci, nije opasna po zdravlje ljudi. Pošto za nju nema lijeka, jedini način da se spriječi dalje širenje bolesti je usmrćivanje zaraženih životinja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu