Društvo

Potpuna kontrola farmi i poljoprivrednih gazdinstava: Energične mjere u Gradiški na suzbijanju afričke kuge svinja (FOTO)

Lokalni krizni štab u Gradiški, nakon informacije da je na farmi u Rovinama konstatovana afrička kuga svinja, donio je rigorozne mjere kako bi se spriječilo širenje ove bolesti.

Gradski štab za suzbijenja afričke svinjske kuge
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

To podrazumijeva eutanaziju 337 svinja, izolaciju i dezinfekciju farme te intenzivno praćenje stanja na cijelom lijevčanskom i potkozarskom području.

– Gradske službe u saradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Veterinarskim institutom Republike Srpske, Republičkim veterinarskim inspektoratom i drugim službama preduzimaju neophodne mjere  na sprečavanju širenja bolesti –  saopštio je Zoran Adžić, komandant Kriznog centra u Gradiški.

On je precizirao aktivnosti koje su tim povodom utvrdili u lokalnoj zajednici.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Upozoravam sve farmere i druga poljoprivredna gazdinstva koja se bave uzgojem svinja da, bez izuzetka, u potpunosti primjenjuju mjere koje su utvrdili republički i gradski Krizni štab za sprečavanje širenja afričke kuge svinja – izjavio je gradonačelnik Adžić.

Pismeno smo svakom farmeru, dodaje gradiški gradonačelnik, dostavili uputstva kako da se ponašaju, kako da dezinfikuje objekte, na koji način da izoluju svoje farme i obore za uzgoj svinja.

– Odgovornost je na svima, jer  je to u interesu svih nas i Republike Srpske. Situacija od nas zahtijeva apsolutnu odgovornost i energičnost, jer, ukoliko bi se afrička kuga svinja proširila, to bi bilo pogubno za stočni fond u Lijevče polju i Potkozarju – istakao je Zoran Adžić.

Utvrdili smo redoslijed aktivnosti, obaveze svih i uputili jasne i detaljne preporuke, navela je u Gradiški Dragana Oklješa, pomoćnik ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske, za oblast veterinarstva.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Jedino oružje u borbi protiv zaraze, kojim raspolažemo su biosigurnosne mjere, dezinfekcija… Životinje moraju biti zatvorene, barijere postavljene ispred objekata, kao i stalna dezinfekcija obuće. U Gradiški su to shvatili veoma odgovorno – pohvalila je Oklješa rad Lokalnog kriznog centra, navodeći da je veoma dobro organizovan, a djelovanje efikasno, u skladu sa republičkim pravilnicima.

Ona je apelovala na vlasnike poljoprivrednih gazdinstava da nadležnoj veterinarskoj službi prijave sumnjive slučajeve oboljenja svinja. To je uslov za pravovremeno i efikasno djelovanje, kako bi se spriječilo širenje bolesti.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske, smatra da se afrička kuga svinja nezaustavljivo širi te da je, nakon Semberije i Posavine, zahvatila i farme u Lijevče polju.

– Upozoravamo farmere, ali i domaćinstva koja uzgajaju svinje za vlastite potrebe, da budu odgovorni, da ne prikrivaju bolest i uginuća nego da što prije prijave sumnjive slučajeve, jer je to od opšteg značaja – rekao je Maljčić.

On upozorava da farmeri, u slučaju uginuća svinja, obavezno pozovu registrovane službe, a ne da samostalno, bez znanja i kontrole uklanjaju uginule svinje.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

Inače, na području Republike Srpske registrovano je 193 žarišta afričke kuge svinja a ukupno eutanazirano nešto manje od 10.000 ovih životinja.

Svaka lokalna zajednica je odredila službu za upravljanje kriznom situacijom, kazao je u Gradiški veterinar Željko Sladojević, predstavnik Veterinarskog instituta “Vaso Butozan” iz Banjaluke.

– Uginule životinje se ne smiju zakopavati na druga područja, da se ne širi bolest, već postupati po uputstvima lokalnog centra. Veći broj timova konstantno radi, uzima uzorke sa farmi te se strogo pridržava utvrđenih propisa – naglasio je Sladojević.

Simptomi afričke kuge svinja

Veterinari upozoravaju na farmere da na vrijeme uoče simptome afričke kuge. Zaražene svinje prestaju da jedu i grupišu se. Životinje teško dišu, slabo se kreću i teturaju, javlјa se crvenilo kože, naročito u području abdomena i nogama.

Afrička svinjska kuga je virusna bolest koja pogađa domaće i divlje svinje, a kako tvrde stručnjaci, nije opasna po zdravlje ljudi.  Za nju nema lijeka; jedini način da se spriječi širenje je eutanazija zaraženih životinja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu