Društvo

"Ako dijete ima ove simptome, nemojte da ih dovodite" Sve više mališana ima KONJUKTIVITIS, ovako se pravilno liječi

Konjuktivitis je trenutno jedna od najučestalijih infekcija u vrtićima, ali javlja se i kod odraslih. Pedijatri iz beogradskih domova objašnjavaju kako se konjuktivitis pravilno liječi, šta roditelji ne bi trebalo da rade, ali i kada je vrijeme da se javite ljekaru.

Djeca, rođendan
FOTO: FREEPEK

Konjuktivitis kod djece, kao i konjuktivitis kod odraslih, vrlo je česta upale oka koje se lako prenosi. Baš iz tog razloga, posljednjih nekoliko dana ovo je jedna od glavnih tema roditelja čija djeca idu vrtić, ili bilo kakvu drugu vrstu kolektiva, piše Nova.

U slučaju zaraze dijete izdvojiti iz kolektiva

Situacija je postala alarmantna do te mjere da je roditeljima djece poslata cirkularna poruka:

– Poštovani roditelji, usljed velikog broja djece koja dolaze sa promjenama na sluznici oka, a koja nakon uočavanja budu udaljena iz kolektiva, moram da napomenem da ukoliko bilo kakve promjene primijetite ostavite dijete kod kuće. Prvi put se susrećemo sa ovako velikim brojem djece izmijenjene konjuktive za kratak vremenski period, a dodatni problem su i prebrze povratne dijagnoze alergijskog konjuktivitisa (za šta ne kažem da nije slučaj kod određenog broja djece, ali je u ovakvoj situaciji neophodno napomenuti pedijatru kakva je situacija u kolektivu). Odgovornost pojedinca je od presudnog značaja – piše ovaj portal.

Dr Jelena Mitrović potvrđuje da postoji povećan broj pacijenata sa konjuktivitisom, uglavnom predškolskog uzrasta, koji pohađaju vrtiće.

– Konjunktivitis kod djece je uobičajen problem, posebno na početku toplijeg vremena kada se djeca više igraju napolju, u prašini, a suviše su mali da shvate da prljavim rukama ne treba da dodiruju oči. Konjuktivitis može biti infektivnog (virusnog ili bakterijskog) ili alergijskog porekla – kaže doktorka.

Simptomi konjuktivitisa

Infekcija oka kod djece može da zahvati jedno ili oba oka. Simptomi konjunktivitisa mogu da se razlikuju od jednog do drugog djeteta, ali su najčešći

peckanje

crvenilo oka

povećano suzenje očiju

– Virusni konjuktivitis kod djece je izuzetno zarazan, pa je neophodno dijete sa konjuktivitisom uvijek izolovati iz kolektiva – naglašava dr Jelena Mitrović.

– Kod alergijskog konjuktivitisa dijete obično ima i svrab nosa i kijanje. Roditelji pri pojavi krmeljenja, crvenila očiju mogu sami ispirati djetetu oči fiziološkim rastvorom, ili da koriste acidi borici za oči, ukoliko je dijete prehlađeno, vršiti obavezno i toaletu nosa. Ordiniranje antibiotske ili neke ozbiljnije terapije treba prepustiti ljekaru – zaključuje ona.

Dr Milica Ćub dodaje da u Domu zdravlja „Vračar“ nisu primijetili epidemiju, ali da ipak ima više nego obično prijavljenih slučaja konjuktivitisa, takođe kod djece predškolskog uzrasta.

– Konjuktivitis se prenosi kapljičnim putem, odnosno putem dodira. Ovo je posebno izražajno kod djece u kolektivu koji dijeli igračke, uzimaju stvari zajedno ili jedni druge grle – priča dr Ćub.

– Konjuktivitis mogu izazvati virusi i bakterije. Tri najčešće su Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Staphylococcus aureus. Naša djeca su još u najranijem uzrastu vakcinisana protiv najtežih sojeva prve dvije bakterija, stoga se ne očekuju komplikacije. Takođe, dječica sama od sebe mogu biti izazivači zaraze, kada prevlače rukicama sluz iz nosa u okice – ističe ona, pa podsjeća na redovnu higijenu ruku, kako u vrtićima, tako i kod kuće, kao i na učestalu toaletu nosa.

Ne uzimajte ljekove na svoju ruku

Što se tiče simptoma, to su otečeno oko, crvenilo, gnojni iscedak (krmelji), kako kaže dr Milica, koja naglašava i da bi infekcija trebalo da se nađe na oba oka.

– Ako je samo jedno oko inficirano, potrebno je uraditi anamnezu u slučaju da se nije desila povreda ili da se u oku ne nalazi strano tijelo (na primjer trun) – podvlači doktorka.

Pročitajte još

Što se tiče kućne njege, ona savjetuje da se prvo uradi ispiranje sa bornom kiselinom od 3 odsto, a ukoliko nema poboljšanja u roku od 48 sati, doći kod ljekara koji će posavjetovati antibiotske kapi.

– Nema potrebe za kortikosteroidima pri liječenju konjuktivitisa, takođe ne savjetujem roditeljima da uzimaju na svoju ruku hloramfenikol. Mogu uzeti acidi borici, fiziološki ili hipertoni rastvor i ispirati oko od spolja ka unutra. Idealno bi bilo da se ovo uradi uz pomoć šprica, ali s obzirom na to da malo koje dijete pristaje na to, roditelji mogu koristiti i sterilnu kompresu. Dovoljno je da terapija traje od 5 do 7 dana, kada dijete treba da bude povučeno iz kolektiva. Ukoliko se u tom rasponu konjuktivitis ne povuče, potrebno je da se javite oftalmologu – akcentuje doktorka.

Ona podsjeća roditelje da mogu i oni da se zaraze, te da obaveznu peru ruke nakon kontakta sa konjuktivitisom, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu