Magazin

Ako ih pojedete posljedice mogu biti kobne: Luk je pravo blago za krvne sudove, ali ima 2 opasna dvojnika

Sremuš, poznat i kao medveđi luk je divlja biljka slična bijelom luku koja raste u šumovitim područjima i koristi se u kulinarstvu i tradicionalnoj medicini.

Ako ih pojedete posljedice mogu biti kobne: Luk je pravo blago za krvne sudove, ali ima 2 opasna dvojnika
FOTO: FREEPIK

Cijenjen je zbog brojnih blagodeti po zdravlje, ali postoje i određene kontraindikacije. Takođe, ova ljekovita biljka ima dva otrovna dvojnika u prirodi, te bi prilikom branja sremuša trebalo biti veoma oprezan, jer bi konzumiranje toksičnih “blizanaca” moglo da se završi fatalno.

Sremuš mnogi dodaju u salate i sokove, pesto sos sa sremušem je izvanredan dodatak tjestenini, a narodni travari od ove biljke prave tinkturu za čišćenje krvnih sudova.

Iako bi mnogi pomislili da je najjednostavnije otići u najbližu šumu i nabrati listove ove ljekovite biljke, taj poduhvat može da bude veoma rizičan, a u nekim slučajevima i poguban. Naime, sremuš je po izgledu veoma sličan kao dvije otrovne biljke – mrazovac i đurđevak, i potrebno je dobro poznavanje ljekovitog bilja da biste ih razlikovali.

Kako razlikovati sremuš od otrovnih dvojnika?

U prirodi postoji nekoliko biljaka koje izgledaju slično sremušu, ali su otrovne. Najpoznatije su đurđevak i mrazovac. Razlikovanje ovih biljaka je ključno kako bi se izbjeglo trovanje.

Evo na šta bi trebalo da obratite pažnju kako biste prepoznali sremuš i razlikovali ga od njegovih otrovnih dvojnika.

Miris

Jedna od najpouzdanijih osobina sremuša je jak miris nalik bijelom luku. Kada se zgnječi list, ispušta intenzivan miris.

Đurđevak nema miris bijelog luka. Njegovi listovi nemaju karakterističan miris kada se protrljaju.Mrazovac nema aromu bijelog luka.

Listovi

Listovi sremuša su široki, eliptični i izviru direktno iz zemlje, bez stabljike. Mekani su i nježni na dodir.

Listovi đurđevka su slični po obliku, ali su obično čvršći. Izrastaju iz stabljike i grupisani su u parovima.

Listovi mrazovca su često širi i deblji od listova sremuša. Takođe izrastaju direktno iz zemlje, ali su obično grupisani i izgledaju mesnato.

Cvjetovi

Sremuš cvjeta krajem proljeća do početka ljeta. Njegovi cvjetovi su bijeli, zvjezdasti i grupisani u štitove na vrhovima stabljika.

Cvetovi đurđevka su mali, bijeli i zvonasti, grupisani u grozdove na jednoj strani stabljike. Imaju prepoznatljiv miris, ali ne podsjeća na aromu bijelog luka.

Mrazovac ima prepoznatljive ružičaste ili ljubičaste cvjetove slične krokusima koji se pojavljuju na jesen. Listovi se obično pojavljuju odvojeno, u proljeće.

Vrijeme pojavljivanja

Sremuš se pojavljuje u rano proljeće, prije nego što stabla u šumama razviju svoje listove, što omogućava pristup sunčevoj svjetlosti.

Đurđevak se pojavljuje kasnije u proljeće, obično cvjeta u maju.

Listovi mrazovca izbijaju u proljeće, ali se cvjetovi obično pojavljuju u jesen.

Gdje raste sremuš?

Sremuš najčešće raste u vlažnim, sjenovitim šumama sa bogatim zemljištem.

Đurđevak raste u sjenovitim šumama, ali preferira nešto suvija mjesta od sremuša.

Pročitajte još

Mrazovac obično raste u vlažnim livadama ili u baštama, ali preferira otvorenija i sunčanija mjesta.

Pre branja divljih biljaka, uvijek se dobro informišite i pažljivo provjerite karakteristike vrste koju namjeravate da koristite. Ukoliko niste potpuno sigurni u svoju sposobnost prepoznavanja sremuša i njegovih otrovnih dvojnika, najbolje je da ga ne sakupljate samostalno. Konsultacija sa iskusnim sakupljačima biljaka ili botaničarima može vam pomoći da se sigurno upoznate sa razlikama i izbjegnete potencijalnu opasnost.

Zdravstvene prednosti sremuša

Sremuš je bogat alicinom, jedinjenjem koje ima jaka antibakterijska i antivirusna svojstva. Pomaže u prevenciji i borbi protiv infekcija.

Konzumacija sremuša može doprinijeti snižavanju krvnog pritiska zbog njegove sposobnosti da poboljšava cirkulaciju i širi krvne sudove.

Sremuš stimuliše probavne enzime, što pomaže varenju hrane i smanjenju nadutosti i gasova.

Ova biljka, takođe, pomaže u čišćenju organizma od toksina zahvaljujući svojim diuretičkim svojstvima; sremuš povećava izlučivanje viška tečnosti i otpada iz tijela.

Antioksidanti u sremušu pomažu u smanjenju oksidativnog stresa i štite srca od bolesti. Takođe može da smanji nivo „lošeg“ LDL holesterola.

Sremuš je bogat vitaminom C i drugim antioksidantima koji jačaju imuni sistem, pomažući tijelu da se bori protiv prehlada i gripa.

Sadrži flavonoide i druge antiinflamatorne supstance koje pomažu u smanjenju upala u tijelu.

Ko bi trebalo da jede sremuš?

Svi koji žele da poboljšaju svoje opšte zdravstveno stanje mogu da uključe sremuš u svoju ishranu.

Posebno se preporučuje: ssobama sa visokim krvnim pritiskom, osobama sa digestivnim problemima, osobama koje žele da ojačaju svoj imuni sistem, osobama koje žele da smanje nivo holesterola, osobama koje traže prirodni način detoksikacije.

Ko ne bi smio da jede sremuš?

Iako je sremuš generalno bezbjedan za većinu ljudi, određene grupe bi trebalo da budu oprezne ili ga izbjegavaju.

Trudnice i dojilje

Zbog nedovoljno istraženih efekata sremuša tokom trudnoće i dojenja, preporučuje se da trudnice i dojilje izbjegavaju njegovu konzumaciju u velikim količinama.

Oni koji već imaju probleme sa stomakom, poput sindroma iritabilnog crijeva ili čira, trebalo bi da budu oprezni sa količinom sremuša koju konzumiraju, jer ova biljka može da izazove iritacije.

Osobe koje koriste lijekove za razrjeđivanje krvi

Sremuš može da pojača efekat lijekova za razrjeđivanje krvi, kao što je varfarin, što opet može da poveća rizik od krvarenja. Prije konzumacije trebalo bi se konsultovati sa ljekarom.

Osobe sa alergijama na luk ili bijeli luk

Ukoliko ste alergični na luk i/ili bijeli luk, postoji mogućnost da ćete biti alergični i na sremuš, pa bi trebalo da ga izbjegavate, prenosi ŽenaBlic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu