Da bismo sačuvali svoj mentalni kapacitet, neophodno je da postavimo granice u načinu korišćenja tehnologije i da se vratimo zdravijim navikama poput fizičke aktivnosti, kvalitetnog sna i vremena provedenog van ekrana.
Gostujući na TV Prva, prof. dr Ranko Raičević skrenuo je pažnju na problem preopterećenosti informacijama koji sve više utiče na ljudsku pažnju i sposobnost pamćenja.
– Svijet nije kreativan jer smo preplavljeni nevažnim sadržajem. Vrijeme je da preuzmemo kontrolu nad informacijama koje unosimo u svoj mozak. Danas smo okruženi ogromnom količinom informacija, često beskorisnih i negativnih. Primjećeno je da je prije 20 godina čovjek mogao da zadrži pažnju na ekranu oko 2,5 minuta, dok danas to ne traje ni 35 sekundi. To drastično utiče na funkciju našeg mozga- – ističe dr Raičević.
Već 2007. godine istraživanja su pokazala kako čak i obični mejlovi smanjuju kapacitet obrade informacija. Danas, u eri pametnih uređaja i društvenih mreža, problem je postao daleko ozbiljniji.
Digitalni umor: Gdje je nestala naša pažnja?
Prema riječima dr Raičevića, ljudski mozak je izuzetno složen organ sa ogromnim kapacitetom memorije, ali taj kapacitet nije neograničen.
– Naš mozak je preplavljen informacijama koje ne možemo da procesuiramo. Ljudi danas imaju problem da donesu odluke koje su nekada rješavali u trenutku, jer ne mogu da razlikuju važno od nevažnog” – objašnjava dr Raičević.
Ovu pojavu stručnjaci sve češće nazivaju digitalnom demencijom, fenomenom gdje mozak postaje nesposoban da zapamti ili obradi podatke usljed konstantnog preopterećenja.
– To nije prava demencija, već rezultat digitalnog života. Kao da konstantno punimo posudu bez dna – informacije dolaze i odlaze, a mozak ostaje u stanju hroničnog stresa – upozorava on, piše Ona.rs.
Kako sačuvati zdravlje mozga?
Dr Raičević preporučuje nekoliko ključnih koraka kako bismo zaštitili svoj mozak od preopterećenja:
– Ograničite vrijeme provedeno uz ekrane. Postavite jasna pravila za korišćenje telefona i računara. Na primjer, djeci možemo dozvoliti telefone samo u određeno doba dana – kaže dr Raičević i dodaje: -Uključite fizičku aktivnost. Redovno kretanje i fizička aktivnost su ključni za mentalno zdravlje.”On ističe i san kao prioritet:
– Sedam do osam sati sna u kontinuitetu omogućava mozgu da se oporavi i resetuje. Bez kvalitetnog sna, mozak je pod stalnim pritiskom – kaže i ističe uz to opasnost od dopaminske zavisnosti: – Sve češće tražimo brzu stimulaciju. Naš mozak se navikava na instant sadržaj, a rezultat je gubitak kreativnosti i produktivnosti. Postajemo okruženi pametnim uređajima, ali sve manje koristimo sopstvene mentalne kapacitete.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu