Društvo

"Ako se ne liječi na vrijeme može imati ozbiljne posljedice po zdravlje" Epidemiolog upozorava ko je NAJČEŠĆE POD RIZIKOM od zaraze leptospirozom

Zbog pojave leptospiroze na području Sarajeva, Zavod za javno zdravstvo KS zatražio je proglašenje epidemije na području Dobrinje.

"Ako se ne liječi na vrijeme može imati ozbiljne posljedice po zdravlje" Epidemiolog upozorava ko je NAJČEŠĆE POD RIZIKOM od zaraze leptospirozom
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Specijalista epidemiolog i načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane iz Zenice, upozorava da je leptospiroza akutno infektivno oboljenje iz grupe zoonoza.

– To je kosmopolitska bolest kod koje su pacovi internacionalni izvori zaraze i kliconoše, a pored njih i drugi glodari i domaće životinje. Leptospiroza kod ljudi ima karakteristike profesionalnog oboljenja, jer najviše oboljevaju ratari, radnici u ribnjacima, rudari, kanalski radnici, mesari i veterinari – kaže dr Kozica.

Pročitajte još

On dodaje da su životinje istovremeno i izvor i prenosioci zaraze.

Rezervoari infekcije su najčešće pacovi i miševi, ali mogu to biti i domaće životinje – konji, ovce, goveda, svinje i psi.

– Zaraze se najčešće osobe koje idu bose, koje se kupaju u stajaćim vodama i osobe koje dolaze u direktan kontakt sa životinjama. Inkubacija traje 4 do 19 dana, obično 10 dana. Bolest se obično manifestuje visokom temperaturom, glavoboljom, općom malaksalošću, povraćanjem, bolovima u mišićima i jako izraženim konjuktivitisom. Uz ovakvo stanje se vrlo često javljaju i jasno izraženi meningealni simptomi. Zato je s pojavom prvih simptoma potrebno javiti se svom porodičnom ljekaru, jer ako se ne liječi na vrijeme leptospiroza može imati ozbiljne posljedice po zdravlje – dodaje Kozica.

Suzbijanje bolesti potrebno je raditi na ličnom planu, zaštitom ruku i nogu radnika koji rade u kontaminiranoj sredini, ali i općim mjerama, poput zabrana kupanja u barama, rukavcima rijeka i ostalim mjestima koja mogu biti zagađena tokom boravka stoke.

Deratizacija predstavlja jednu od najvažnijih opštih mjera, jer su pacovi i poljski miševi nosioci i vektori većine leptospira. U tom cilju je potrebno uništavati i poljske miševe, naročito poslije obilnih padavina, kada je njihova populacija najveća, jer u našim uslovima poljski miševi , kao rezervoari i vektori infekcije, igraju značajnu ulogu – ističe dr. Alis Kozica za Avaz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu