Zdravlje

Ako uočite ove simptome posjetite stomatologa: Bolesti desni nisu bezazlene, može dovesti i do ispadanja zuba

Rana faza bolesti desni poznata je kao gingivitis. Najčešće rezultat lošeg oralnog zdravlja, gingivitis uzrokuje da desni postanu crvene i otečene.

Ako uočite ove simptome posjetite stomatologa: Bolesti desni nisu bezazlene, može dovesti i do ispadanja zuba
FOTO: OTTAWA PUBLIC HEALTH/YOUTUBE/SCREENSHOT

Drugi znakovi su loš zadah i krvarenje desni prilikom pranja zuba ili korišćenja konca. Postoji uski obruč oko desni, kada dođe do iritacije, desni postaju otečene, stvarajući prostor između zuba i desni. Taj prostor može da se poveća, omogućavajući da se hrana i bakterije zarobe i nakupljaju oko zuba objašnjava Vera W.L. Tang, doktor stomatološke hirurgije i klinički docent za parodontologiju i stomatologiju implantata na NYU Koledž za stomatologiju na Njujorškom univerzitetu.

Sprečavanje gingivitisa svodi se na oralnu higijenu i održavanje zuba čistim.

Kako se liječi gingivitis?

Ako se rano otkrije, gingivitis se obično uspješno liječi. Tretman najčešće uključuje temeljno profesionalno čišćenje, poznato kao skaliranje (stomatološki postupak koji se koristi za uklanjanje zubnog plaka i kamenca). Stanje se obično povlači ako održavate dobru oralnu higijenu i redovno idete na preglede, napominju stručnjaci sa Klinika Mejo.

Ako se gingivitis ne liječi na pravi način, može preći u parodontitis, ozbiljno stanje koje dovodi do povlačenja desni od zuba i formiranja džepova. U tim džepovima se mogu nakupljati bakterije, što uzrokuje infekciju i potencijalni gubitak zuba. Zubi mogu postati klimavi i u nekim slučajevima zahtjevati vađenje.

Određeni faktori, uključujući pušenje i dijabetes, mogu povećati rizik da se gingivitis pretvori u parodontitis. Imati porodičnu istoriju bolesti desni ili ranog gubitka zuba takođe može igrati ulogu. Ako imate bilo koji od ovih faktora rizika, „morate proaktivno da se pozabavite parodontnom bolešću – kaže Tang.

Kako spriječiti ozbiljnu bolest desni

Praktikujte dobru oralnu higijenu

Da biste spriječili oboljenje desni, počnite sa pranjem zuba dva puta dnevno i redovnim čišćenjem koncem. Koristite meku četkicu za zube i budite nježni kada perete zube – savetuje Tang. „Hrana ima tendenciju da se uhvati uz liniju desni između desni i zuba.

Tang objašnjava da je u redu blagim pokretima očistiti površinu zuba za žvakanje, ali da se izbegava četkanje duž linije desni. Ako perete previše snažno, možete oštetiti zubnu gleđ ili izazvati povlačenje desni. Većina parodontnih bolesti javlja se između zuba, a ne na površini – objašnjava Peter Lumer, stručnjak za parodontologiju. Zato je važno koristiti konac između zuba. Dr. Lumer savjetuje da vas stomatolog nauči pravilnoj upotrebi konca.

Smanjite rizik od bolesti desni

Zdrava ishrana može pomoći u prevenciji – tvrda hrana poput šargarepe čisti zube, a žvakaće gume bez šećera podstiču pljuvačku. Smanjite unos šećera i jedite više voća i povrća.

Redovne posjete zubaru su važne, jer rana bolest desni često ne izaziva bol. Zubar može pratiti zdravlje vaših desni i ukloniti kamenac. Preporučuje se da posjetite zubara najmanje dva puta godišnje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu