Ova opaka bolest odnosi milione života, ne birajući godine, status, rasu ili religiju. Operacija, zračenje, hemoterapija i imunoterapija su četiri glavna načina pomoću kojih liječimo kancer, a možemo li da ga spriječimo?
Oto Varburg, njemački biohemičar i fiziolog, dvadesetih godina prošlog vijeka izučavao je nastanak tumora i formiranje tumorskih ćelija. Da li je otkrio i način na koji nastaje rak ili samo faktore rizika? Ustanovio je da kancerogene ćelije proizvode energiju fermentacijom glukoze i da bi 35 odsto redukovana ćelijska respiracija normalnih embrionalnih ćelija rezultovala time da bi normalne ćelije prešle sa oksidativnog metabolizma na fermentaciju.
Antifiziološkim načinom ishrane i fizičkom neaktivnošću tijelo stvara kiselu sredinu slabo snabdijevenu kiseonikom. Varburg je u eksperimentima mehanički smanjio respiraciju ćelija za 35 odsto, dok mikrobi smanje ćelijsku respiraciju za 35 odsto hemijskim putem. Fermentacija krvnog šećera u limfnom sistemu, kanalima ili krvnim sudovima prvi je korak kancerogenog procesa, jer ona zagađuje neposrednu okolinu. Kada su ćelije lišene kiseonika, prelaze na anaerobni metabolizam. Zbog toga imuni sistem ne prepoznaje kancerogene ćelije u ranom stadijumu kao napadače.
Dobitnik Nobelove nagrade za fiziologiju i medicinu 1931. godine za istraživanja o citohromima u ćelijskoj respiraciji danas se smatra jednim od vodećih citologa 20. vijeka.
Kako neki izvori navode, doktor Oto Varburg je, između ostalog, rekao: “Manjak kiseonika i kiselost su dvije strane iste medalje: ako neko ima jedno, ima i drugo”. Međutim, mnogi naučnici opovrgavaju da je to izgovorio.
Ćelijska kiselost istiskuje kiseonik, a manjak kiseonika u ćelijama stvara kiselu sredinu. Ako imate previsoku kiselost, automatski će vam nedostajati kiseonika u organizmu; ako vam nedostaje kiseonika imaćete zakiseljen organizam. Tumorska tkiva su kisela, dok su zdrava alkalna.
– Oduzmete li zdravoj ćeliji 35 odsto njenog kiseonika, možete je pretvoriti u ćeliju raka za samo dva dana. Sve normalne ćelije imaju apsolutnu potrebu za kiseonikom, ali tumorske ćelije mogu živjeti bez njega. To je pravilo bez izuzetka.
Šta organizam čini kiselim?
Da li rak zaista najstaje usled kiselosti? Kiselost i alkalnost organizma zavise od načina ishrane. Po završetku procesa varenja, hrana, u zavisnosti od svog nutritivnog profila, stvara uslove kiselosti ili alkalnosti u tijelu. Hranu koja stvara kiselost treba izbjegavati, a među prvima na crnoj listi je rafinisani šećer i svi njegovi derivati, navode mnogi stručnjaci za ovu oblast.
Tu su i kofein, alkohol, hljeb, rafinisano brašno i svi njegovi derivati (tjestenina, kolači, keks…), rafinisana so, meso (sve vrste), proizvodi životinjskog porijekla (mlijeko, sirevi, pavlaka…), industrijski prerađena i konzervisana hrana koja sadrži konzervanse, vještačke boje, arome, stabilizatore, potom margarin, gazirana pića, slatkiši, da ne pominjemo štetnost brze hrane i navike koja mnogima s razlogom smeta, a to je pušenje, odnosno duvan, koji stvara kiselost.
Alkalne namirnice čuvaju zdravlje
S druge, dobre strane, nalazi se hrana koja alkalizuje: sirovo povrće (čak i ako je kiselo po ukusu, u tijelu se mijenja i postaje alkalno), voće, bademi, integralne žitarice (sve ostale žitarice se moraju jesti kuvane), med, voda. Ne treba zaboraviti ni vježbanje. Vježbe pomažu da se održi alkalnost organizma jer daju kiseonik cijelom tijelu. Fizička neaktivnost možda nije uzrok raka, ali može da bude faktor rizika, prenosi ŽenaBlic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu