Politika

AMANDMANI SDP VRAĆENI KOMISIJI Predložili da se biraju predsjednik BiH i dva potpredsjednika

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH vratio je Ustavnopravnoj komisiji na ponovno razmatranje prijedlog amandmana na Ustav BiH koje je predložio Klub poslanika SDP, a koji se tiču izmjene izbora zakonodavne i izvršne vlasti u BiH.

AMANDMANI SDP VRAĆENI KOMISIJI Predložili da se biraju predsjednik BiH i dva potpredsjednika
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovim amandmanima predviđa se da se umjesto Predsjedništva BiH biraju predsjednik i dva potpredsjednika, kao i da se na čelo izvršne vlasti bira premijer.

SDP predlaže amandmanima uvođenje “predsjednika i potpredsjednike BiH”, koji ne mogu biti iz istog naroda ili iz reda ostalih. Kandidati bi, prema SDP, bili “direktno izabrani članovi Parlamentarne skupštine BiH”.

Amandmanima se, koje predlaže SDP, nadležnosti oduzete od entiteta jedino mogu vratiti uz jednoglasan pristanak BiH i dva entiteta.

Pročitajte još

Precizirane su nadležnosti i odnosi između institucija BiH i entiteta, a postojećim nadležnostima institucija BiH dodaju se odbrana i bezbjednost, uspostavljanje i funkcionisanje Suda i Tužilaštva BiH, kao i ostalih nadležnosti koje se uređuju zakonom.

SDP prijedlogom amandamana drastično bi se povećao broj poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Sa sadašnja 42 poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine, SDP u svojim amandmanima koje predlaže taj broj povećava na 87, dok bi broj delegata u Domu naroda bio povećan sa 15 na 21.

SDP smatra da funkciju centralne izvršne vlasti treba da dobije Savjet ministara.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Dom nije usvojio inicijativu poslanika Kluba HDZ BiH-HNS kojom je bilo predviđeno da Predstavnički dom prihvata Deklaraciju Evropskog parlamenta od 23. septembra 2008. i Rezoluciju Evropskog parlamenta od drugog aprila 2009. i donese Odluku kojom 23. avgust obilježava kao “Evropski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima”.

Poslanici nisu podržali ni inicijativu poslanika SDA Denisa Zvizdića kojom se zadužuje Savjet ministara da u roku od 30 dana od usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog zakona o načinu korišćenja i raspolaganja neperspektivnom nepokretnom vojnom imovinom, na način da se dodijeli na korišćenje i raspolaganje jedinici lokalne samouprave na čijoj teritoriji se imovina nalazi.

Podršku poslanika dobila je inicijativa poslanika PDP Mire Pekić i Branislava Borenovića kojom Predstavnički dom obavezuje Savjet ministara da u roku od 30 dana pripremi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost PDV kojim bi se smanjila stopa PDV na sve pružene usluge u turizmu, ugostiteljstvu i putničkom saobraćaju sa 17 na pet odsto.

Navedena stopa PDV od pet odsto u turizmu, ugostiteljstvu i putničkom saobraćaju primjenjivala bi se do 31. decembra 2022. godine.

Danas je usvojen Prijedlog amandmana poslanika SDA Alme Čolo na Prijedlog zakona poslanika Saše Magazinovića, Damira Arnauta i Jasmina Emrića o sprečavanju sukoba interesa u institucijama vlasti BiH, dok na usaglašavanje idu amandmani Arnauta, Emrića i Magazinovića na isti zakonski prijedlog.

Poslanici su danas usvojili u prvom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, čiji je predlagač poslanik Saša Magazinović.

Poslanici su u drugom krugu glasanja podržali Prijedlog izvještaja o realizaciji Strateškog plana ruralnog razvoja BiH za period od 2018. do 2021. godine.

Podršku poslanika danas je dobila i inicijativa poslanika DF Zlatana Begića kojom se zadužuju Savjet ministara, nadležna ministarstva u Savjetu ministara i druge nadležne institucije da, u saradnji sa nadležnim u Graničnoj policiji BiH, obezbijede potrebna finansijska sredstva, te sprovedu zakonske procedure neophodne za angažman nedostajućeg, odnosno potrebnog broja pripadnika Granične policije BiH, te adekvatno opremanje potrebnim materijalno-tehničkim sredstvima, a s ciljem adekvatnog odgovora na probleme proizašle iz migrantske krize.

Podržana je i Begićeva inicijativa za osnivanje Privremene istražne komisije Predstavničkog doma parlamenta BiH za pitanje migrantske krize, koja će utvrditi činjenice i prikupiti relevantne informacije u vezi sa migrantskom krizom i o tome podnijeti izvještaj Predstavničkom domu s prijedlogom kratkoročnih i dugoročnih mjera iz nadležnosti ovog doma.

O Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača u BiH koji su uputili poslanici Borjana Krišto, Darijana Filipović, Alma Čolo, Nada Mladina i Edita Đapo ponovo će se određivati Zajednička komisija za ljudska prava, jer Predstvnički dom u prvom čitanju nije usvojio negativno mišljenje Komisije.

U drugom krugu glasanja nije usvojen Prijedlog zakona o dopuni Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, te je upućen na usaglašavanje.

Predstavnički dom nije podržao inicijativu Zlatana Begića kojom traži da se Savjet ministara zaduži da, u saradnji sa Parlamentarnom skupštinom BiH, pokrene postupke neophodne za uspostavljanje novog ministarstva u Savjetu ministara BiH – ministarstva za dijasporu.

Predstavnički dom jednoglasno je usvojio Godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2019. godinu, čiji je podnosilac Kancelarija za revizju institucija BiH, kao i izvještaj Kancelarije o finansijskoj reviziji 74 institucije BiH za prošlu godinu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Poslanici su danas usvojili i izvještaj o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u BiH za 2019. godinu, kao i izvještaj o stanju radijacione i nuklearne bezbjednosti za 2019. godinu.

Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za prošlu godinu nije usvojen, kao ni predloženi zaključak da se, u roku od 90 dana, izvrše izmjene Zakona o Pravobranilaštvu BiH.

Entitetske većine iz Republike Srpske nije bilo za inicijativu Damira Arnauta kojom bi se nalažilo Savjetu ministara BiH da u roku od deset dana od dana sprovede svu neophodnu proceduru prema nadležnim organima Hrvatske s ciljem prekategorizacije graničnog prelaza Gabela Polje za međunarodni putnički saobraćaj ili njegovog otvaranja za malogranični saobraćaj, pa će ova inicijativa ići na usaglašavanje.

Iz istog razloga na usaglašavanje je upućena i inicijativa poslanika Naše stranke Predraga Kojovića, Mirjane Marinković Lepić, Damira Arnauta i Aide Baručije kojom se nalaže Savjetu ministara da u roku od deset dana počne koordinaciju sa nadležnim organima entiteta i kantona s ciljem omogućavanja izučavanja nacionalne grupe predmeta svim učenicima koji to žele, upisivanja naziva zvaničnih jezika u BiH u svu školsku dokumentaciju u skladu sa nazivima navedenim u Opštem okvirnom sporazumu za mir u BiH, te ukidanja svih drugih oblika diskriminacije u osnovnim i srednjim školama u BiH.

Poslanici su dali saglasnost za nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora.

Borjana Krišto, koja predsjedava Predstavničkim domom parlamenta BiH, rekla je da će datum održavanja naredne sjednice biti naknadno određen.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu