Biznis

AMBICIOZNI CILJEVI Plan da 2030. godine emisije štetnih gasova budu manje za 60 odsto nego 1990.

Ministarski savjet Energetske zajednice je za 2030. godinu objavio ambiciozne ciljeve za udio obnovljivih izvora u proizvodnji energije, za smanjenje emisija gasova s efektom staklene bašte i uštedu energije, i usvojio paket propisa o tržištu električne energije.

AMBICIOZNI CILJEVI Plan da 2030. godine emisije štetnih gasova budu manje za 60 odsto nego 1990.
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ministri i ministarke energetike iz zemalja Zapadnog Balkana, Ukrajine, Moldavije i Gruzije održali su godišnji sastanak u Beču u svojstvu najvišeg tijela Energetske zajednice.

Usvojili su ukupne ciljeve za 2030. godinu u domenu smanjenja primarne i finalne potrošnje energije, ubrzavanje uvođenja obnovljivih izvora i obaranje emisija gasova s efektom staklene bašte, u cilju postizanja klimatske neutralnosti najkasnije 2050. godine. Ubrzo treba da budu objavljeni i ciljevi za ugovorne strane ponaosob.

Pod Ukrajinom kao predsjedavajućom, koja je ovom prilikom predala tu dužnost Albaniji, Ministarski savjet Energetske zajednice je odlučio da postavi ciljani udio obnovljivih izvora u bruto finalnoj potrošnji energije na 31 procenat. Na polju energetske efikasnosti i ušteda, određeni su limiti od 129,88 miliona tona ekvivalenta nafte za primarnu potrošnju energije i 79,06 megatona za finalnu potrošnju.

Ministri su kazali da će emisije gasova s efektom staklene bašte za 2030. biti ograničeni na 427,64 miliona metričkih tona, što bi bilo 60,9 odsto manje nego 1990. godine. Radi poređenja, Evropska unija cilja na smanjenje od samo 55 odsto.

Pozivajući se na podatke iz posljednjeg godišnjeg izvještaja o usvajanju i primjeni pravnih tekovina Energetske zajednice, direktor sekretarijata te organizacije Artur Lorkovski izjavio je da ugovorne strane napreduju na tom planu, uključujući integraciju u EU. Dekarbonizacija će biti potrebna za potpunu integraciju tržišta sa EU, naglasio je.

– Ostvarili smo sjajan napredak u pogledu agende dekarbonizacije. Usvojeni ciljevi stavljaju ugovorne strane na dobar put ka klimatskoj neutralnosti. Domaća energija iz obnovljivih izvora će takođe doprinijeti energetskoj bezbjednosti u region. Važno je reći da će paket o električnoj energiji koji je danas prihvaćen doprinijeti integraciji obnovljivih izvora u energetske sisteme. Kada ti propisi budu primjenjeni, ugovorne strane Energetske zajednice će dobiti pun pristup tržištu električne energije u EU – navela je evropska komesarka za energetiku Kadri Simson.

Sporazum će pomoći navedenom regionu da dio fosilnih goriva nadomjesti iz obnovljivih izvora, istakla je.

Strujni paket se sastoji od elemenata za uspostavljanje tržišta i tehničkih propisa kojima će se između ugovornih strana i njihovih susjeda u EU stvoriti zaista integrisano tržište električne energije, saopštio je Sekretarijat Energetske zajednice, piše BalkanEnergyNews.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu