Politika

Brnabićeva uz one koje su bile uz Srbiju „Biće mi teško da sarađujem sa zemljama sponzorima i kosponzorima Rezolucije o Srebernici“

Predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će joj biti izuzetno teško da sarađuje sa zemljama koje su bile sponzori i kosponzori rezolucije o Srebrenici, koja je usvojena u Generalnoj skupštini UN.

Ana Brnabić
FOTO: RTRS/SCREENSHOT

Osjećaću se mnogo bliža zemljama koje su glasale protiv ili su bile uzdržane, ili napustile salu. Nastavićemo da radimo sa našim partnerima. EU je u našem interesu, ali ću u svakom trenutku biti uz zemlje koje su bile uz nas – rekla je Brnabićeva.

Ona je navela da Srbija u Njujorku nije dozvolila da se stigmatizuje srpski narod, te da je pokazala kako se bori za svoje interese, svijet i za međunarodno pravo.

Brnabićeva je rekla da se rezultat glasanja poklapa sa diplomatskim aktivnostima Srbije, te da više od dvije trećine svijeta nije glasalo za tu rezoluciju.

Brnabićeva je ukazala da i one zemlje koje su bile uzdržane predstavljaju jasan glas da nisu bile za rezoluciju.

Pročitajte još

Ovo je veliki rezultat rada predsednika i naše diplomatije. Srbija je pokazala kako se bori za svoje interese, svijet i principe međunarodnog prava – rekla je Brnabićeva za RTS.

Brnabićeva je zahvalila Mađarskoj na podršci i tome što je glasala protiv, kao i Kipru, Grčkoj, Slovačkoj na uzdržanosti, a posebno je istakla primjer Monaka čiji su predstavnici izašli iz sale kada se glasilo.

Veliko hvala Monaku. To je takođe pokazatelj jednog ogromnog integriteta – rekla je Brnabićeva.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je sinoć u obraćanju na sjednici Generalne skupštine UN nakon glasanja istakao da su zagovornici rezolucije htjeli da stave žig na čelo Srbije, ali da nisu uspjeli, kao i da u krajnjem zbiru 107 država nije glasalo za rezoluciju.

On je rekao da će usvajanje ove rezolucije otvoriti Pandorinu kutiju i svijet suočiti sa nizom optužbi za genocid.

Za antisrpsku rezoluciju glasalo je 84 država, 87 je bilo protiv i uzdržano, dok 22 zemlje nisu glasale.

Ovu rezoluciju, koja je inicirana bez odluke Predsjedništa BiH, glasom je podržao i predstavnik stalne misije BiH u UN koji je tako nastupio kao predstavnik isključivo Bošnjaka, a ne sva tri konstitutivna naroda.Dokumenti u Generalnoj skupštini UN nemaju obavezujuću snagu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu