Svijet

BIZARNI SIMPTOMI Neobični slučajevi virusa korona zabilježni u ovim zemljama

Uporan kašalj, visoka tjelesna temperatura, glavobolja, nagli gubitka čula ukusa i mirisa jesu česti simptomi kovid infekcije. Jasno je sada da virus utiče na tijelo od pete do glave, a ljekari pojedine naznake bolesti nazivaju bizarnim.

BIZARNI SIMPTOMI Neobični slučajevi  virusa korona zabilježni u ovim zemljama
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ/RINGIER

Mnogi ljudi žale se na zbunjenost i nemogućnost koncentracije, a kao česta manifestacija izdvojili su se i “kovid prsti”, prema medicinskim izvještajima.

A neki slučajevi su zaista bizarni. Na primjer, 33-godišnja žena iz Francuske hitno je prebačena prošle godine u bolnicu nakon što je pronađena naga u podrumu zgrade, žaleći se da čuje glasove, a u prostoriji nije bilo nikog osim nje. Žena nema istoriju mentalnih bolesti i njeni vitalni znaci – poput srčane frekvencije i krvnog pritiska, bili su u redu. Ali njen govor nije bio jasan i bila je uvjerena da je bolnica zamak, piše Dejli mejl.

Pacijentkinja nije kašljala, nije imala groznicu, nije otežano disala niti imala bolove u stomaku, nije imala bilo koji česti simptom korone, a bila je pozitivna na testiranju.

Ljekari su u izvještajima napisali da je virus napao njen centralni nervni sistem i da je doživjela višestruke neurološke i psihijatrijske posljedice. Njeno stanje stabilizovano je antipsihoticima i kasnije je otpuštena iz bolnice.

Pročitajte još

Priče o rijetkim, ali ozbiljnim psihijatrijskim efektima doveli su do toga da je Velika Britanija pokrenula nacionalni program nadzora neuroloških komplikacija kovida-19. Već ima stotine primjera žrtava virusa u ovoj zemlji koje su pretrpile psihološke reakcije na infekciju za koju se smatra da je posljedica upale u mozgu.

Korona virus moze da utiče na ćelije u mozgu odgovorne za kontrolu govora

Govor i korona

Iznenađujuće, čini se da je govor jedan od prvih stvari na koje virus može uticati, iako se to dešava rijetko, piše Dejli mejl.

Ljekari u medicinskom centru u Filadelfiji zbunili su se kada im se za pomoć obratila 53- godišnja žena sa očiglednim znacima kovida – kašljem, povišenom temperaturom i otežanim disanjem, ali i jednim manje oliglednim simptomom. Preko noći je počela da muca, borila se sa izgovorom svake riječi. Stanje je trajalo duže od nedjelju dana nakon testiranja.

Doktori sumnjaju da je virus uspio da pređe u centralni nervni sistem, gdje je napao moždane ćelije odgovorne za kontrolu govora. Čak i štucanje može da bude znak da je virus ušao u organizam, navedeno je prošlog jula u “Journal Of Emergency Medicine”, u članku ljekara iz “Cook County” bolnice u Čikagu gdje su liječili 62-godišnjeg muškarca koji je štucao četiri dana, a nije pokazivao druge simptome korone, prenosi Blic žena.

Kada su rendgenom i skenerom snimili njegov grudni koš, pronašli su kararkteristične znakove kovida – 19: sitne bele mrlje koje izgledaju poput mlevenog stakla, rasute po plućima.

Zadržan je na lečenju tri dana, liječen lijekovima, pa poslat kući – i tek kada je infekcija počela da prolazi, štucanje je prestalo. Zna se sada da kovid napada dijafragmu, koja kontroliše disanje i na kojoj može da se pojavi grč, što izaziva štucanje.

U ostalim naučnim izveštajima govori se o naglom gubitku kose, zvonjavi u ušima, duplim slikama, poteškoćama sa izbacivanjem urina kao prvim znacima kovida.

Zašto korona može da utiče na ceo organizam? Naučnici kažu da je to zbog ACE2 receptora preko kojeg korona inficira ćelije našeg tela, a kojeg ima svuda – od mozga preko pluća do kože. Stručnjaci napominju da ima još dosta toga nepoznatog u vezi sa koronom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu