Naseobina „Jazbine” u semberskom selu Batković je posebno značajna, jer je ovdje sedamdesetih godina prošlog vijeka detaljno istraženo naselje starih Slovena, prvo takvog obima u BiH.

Arheološka postavka u Muzeju Semberije svjedoči da se u Semberiji živjelo od praistorije, kako u selu Batković, tako i u Janji, Dvorovima, Triješnici, Ostojićevu, Amajlijama i drugim naseljima u kojima se već decenijama pojavljuju artefakti iz različitih istorijskih perioda ljudske civilizacije.
Janjarsko polje
Nalazi na lokalitetu Janjarsko polje svjedoče da je na ovim prostorima bila razvijena starčevačka kultura, a kasnije, od sredine šestog do sredine petog milenijuma p.n.e. i vinčanska kultura.
Ovom periodu pripadaju i naselja koja su bila na području sela Batković i Ostojićevo. Arheolog muzeja Snežana Antić podsjeća da su na ovom lokalitetu slučajnim kopanjem pronađeni srednjevijekovni grobovi.
-Muzej Semberije tada nije imao arheologa, pa je istraživanje radio Zemaljski muzej u Sarajevu. Nakon prvih iskopavanja ustanovilo se da to srednjevijekovno groblje leži na mnogo starijem groblju, groblju staroslovenskog naselja iz sredine sedmog vijeka priča Antićeva.

Iz arheološke građe koja je pronađena na ovom lokalitetu, pojašnjava Antićeva, koje je zahvatalo oko dva hektara, mogla je da se dobije jasna predstava o načinu života prvih Slovena koji su došli na Balkan, pa i u Semberiju.
-Zemunice su ukopane više od jednog metra, keramika su jajoliki lonci, takozvane crepulje, koje se koriste i danas u istom obliku za pečenje hrane. Drugo naselje je trajalo kroz cijeli osmi vijek. Negdje se pojavljuju i nadzemni objekti, pronađeno je posuđe od bolje prečišćene gline, obrađenog metala i gvožđa – kaže Antićeva.
Muzej Semberija ima razvijenu istraživačku djelatnost na polju arheologije. Do sada je realizovano nekoliko značajnih arheoloških projekata.
U posljednje dvije decenije tri arheološka istraživanja na području Bijeljine i Skelana uvrštena su u svjetsku mapu muzeja.
Na ovom području nalazi se još nekoliko srednjevijekovnih utvrđenja, kao što su Jablan grad kod Ugljevika i Perin grad kod Šekovića. Ukoliko budu obezbijeđena potrebna sredstva započeće i njihovo arheološko istraživanje.
Posljednjih nekoliko godina rukovodstvo Muzeja pokušava ispuniti neophodne materijalno-tehničke uslove kojima bi se ova ustanova iz opštinske preregistrovala u regionalnu.
Na taj način bi se rad Muzeja bar djelimično finansirao iz republičkih sredstava, čime bi se omogućilo proširenje djelatnosti i realizacija značajnijeg broja naučno-istraživačkih projekata.
Punih 50 godina
Muzej Semberije u Bijeljini ove godine obilježava značajan jubilej – 50 godina od osnivanja.
Današnja muzejska postavka podijeljena je u četiri cjeline: arheologija, etnologija, istorijska izložba i povremene postavke različitog tipa.
Muzej posjeduje i čuva više od 10.000 eksponata koji pripadaju arheološkoj, etnografskoj i istorijskoj zbirci, oko 7.000 bibliotečkih jedinica i blizu 14.000 fotografija.
Organizuju oko desetak izložbi godišnje, i u proseku bilježe od 5.000 do 7.000 posjetilaca godišnje.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu