Starlajner je lansiran 5. juna iz stanice svemirskih snaga Cape Canaveral na Floridi. U njemu su bili Beri Vilmor i Sunita Vilijams. Misija je bila dio šireg Programa komercijalne posade u kojem se sprovode testiranja svemirskih letjelica i sertifikovanja mogu li obavljati rutinske misije do ISS-a i povratka na Zemlju.
Prema prvom planu, povratak astronauta planiran je za 14. jun. Od tog datuma njihov povratak na Zemlju je odlagan u više navrata i trenutno je nepoznat.
“Ne žurimo i slijedimo protokol”
-Ne žurimo se i slijedimo standardan protokol upravljanja misijom – rekao je Stiv Stič.
-Donosimo odluke na osnovu analiziranja podataka nakon manjih curenja gasa iz sistema i problemima koji su uočeni na potisnicima tokom pristajanja – dodao je Stič.

Boing i NASA su saopštili da posada Starlajnera trenutno nije u opasnosti jer na ISS-u imaju dosta zaliha, a u postaji ima dovoljno prostora do polovine avgusta.
Vilmor i Vilijamsova su se uklopili s posadom Ekspedišn 71 na ISS-u. Starlajner je imao problema i prije lansiranja. Testni let bio je prvo zakazan za 6. maj, ali je otkazao nakon problema s ventilom za kiseonik na raketi United Launch Alliance-a, koja učestvuje u lansiraju svemirske letjelice u orbitu.
Otkriveno curenje helijuma
Novi datum lansiranja bio je postavljen za 25. maj, no otkriveno je curenje helijuma u servisnom modulu koji sadrži sisteme podrške i instrumente za upravljanje letjelicom.
Curenje helijuma i problemi s potisnikom odložili su odlazak Starlajnera. Pet dana nakon što je pristao na ISS, NASA i Boing su saopštili da je letjelica doživjela pet malih curenja, no da ga je ostalo dovoljno za misiju povratka, prenosi BBC.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu