Magazin

Atlantiđanske imperije (151): Avanturisti u Sonori

U potragu za drevnim indijanskim bogovima u Meksiko su često dolazili avanturisti i duhovni radoznalci poput Antonena Artoa, Karlosa Kastanede, Andrije Puharića, Jakobo Grindberga ili Aleksandra Hodorovskog.

Karlos Kastaneda
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE
Karlos Kastaneda

Le Klezio posvećuje završno poglavlje svoje knjige “Meksički san” Artoovoj posjeti indijanskom plemenu Tarumara, koje i danas živi poštujući tradiciju predaka.

Arto je prisustvovao obredima Pejotla kod Tarumara, halucinogene droge o kojoj veoma iscrpno piše Karlos Kastaneda u svojim djelima. Pisao je kako je za vrijeme tih obreda mogao da vidi rituale drevnih Atlantiđana. Poslije obreda Tarumara, Arto se zauvijek odvojio od ovog svijeta, postao je ozbiljan zavisnik od droga i kao mentalno oboljela osoba vraćen je u Francusku, gdje okončava život u ludnici. Karlos Kastaneda poslije obreda Pejotla kod Jaki Indijanaca u Sonora pustinji u Meksiku osniva svoj magijski kružok.

Početkom osamdesetih godina Kastanedine knjige “Učenje Don Huana”, “Odvojena stvarnost”, “Put u Ikstlan” i kasnije “Priče o moći”, “Orlov dar”, “Unutrašnja vatra”, postale su kultna literatura kontrakulturne post hipi generacije širom svijeta. Pod uticajem ovih knjiga mnogi su otputovali da traže smisao života u Meksiku.

Kastaneda se proslavio sa svojim nepojavljivanjem u javnosti; nisu postojale ni fotografije iz njegovog privatnog života. Prve dvije knjige pisane su kao stručno antropološko istraživanje brujosa Jaki plemena, nasljednika drevne tradicije Tolteka. Kastanedin duhovni učitelj Don Huan Maltus preokrenuo je život američkog studenta i uputio ga u tajne astralnih svijetova čarobnjaka.

Mistična grupa Don Huana nestala je sa planete Zemlje, piše Kastaneda kao očevidac u jednoj od knjiga. Nestali su na tradicionalan način tako što se grupa od 16 čarobnjaka i njihovih učenika u sred pustinje jedne noći prosto upalila svojom “unutrašnjom vatrom”, pretvorila u vatrenu zmiju i odletjela na nebo, u druge dimenzije. Drevni čarobnjaci Tolteci, tvrdio je Don Huan, na takav način su vijekovima izbjegavali smrt koja je dolazila u vidu čudovišnog demonskog orla. Orao ih je puštao da prođu pored njega i da izbjegnu smrt, stoga se to smatralo “orlovim darom” za posvećene čarobnjake.

Godinama je Kastaneda pripremao sličnu grupu, uglavnom sastavljenu od žena, kako bi sa njima nestao u prašini Sonore. Međutim, razbolio se i bolest mu je oduzela moć. Objavljivao je knjige sve do svoje smrti 1998. godine. Od medija je dugo prikrivana istina da je umro od raka u jednoj američkoj bolnici u Los Anđelesu.

Sljedbenice njegovog ženskog kulta, Tajša Abelar i Florinda Doner, nestale su u pustinji Sonora.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi:

Atlantiđanske imperije (141): Bogovi Asteka

Atlantiđanske imperije (142): Živi preci Meksikanaca

Atlantiđanske imperije (143): Neobičan kolorit Indijanaca

Atlantiđanske imperije (144): Legenda o Gospi od Gvadalupe i Loronji

Atlantiđanske imperije (145): Karteli

Atlantiđanske imperije (146): Los Zetas i La Familia

(VIDEO) Atlantiđanske imperije (147): Narko korida

Atlantiđanske imperije (148): Luča libre

Atlantiđanske imperije (149): Marijači

Atlantiđanske imperije (150): Meksički filmovi

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu