Sto godina kasnije gospodarili su područjem koje se protezalo sve do Jukatana i granica visoke civilizacije Maja.
Tolteci su bili neobičan narod, za koje brojni istoričari smatraju da su potomci drevnih Atlantiđana. Oni se nisu isticali samo svojim građevinarskim dometima i umjetničkim kreacijama, nego i posebnim okrutnostima: pri kraju svoje vladavine počeli su svakodnevno da prinose ljudske žrtve svojim bogovima. Taj krvavi ritual su preuzeli od Maja, a od njih su ga po svoj prilici, preuzeli Asteci.
Tolteci su bili mnogobošci, a za njih je bog Tloke Nahuake stvoritelj svijeta. U njihovim mitovima spominju se i divovi Kinames, koje su uništila stara olmečka plemena. Njihova arhitektura morala je inspirisati Asteke, posljednje pleme Nahuatlaka koje se doselilo u Meksiko.
Toltečke zidove karakterišu crteži zmija, lobanja i prikazi ležećeg Čakmola, to jest crvenog jaguara i kolosalne statue Atlanata.
Ovom religijom dominiraju dva božanstva. Prvi je Kuecalkoatl (Pernata zmija). On je učitelj i kulturni heroj, a rival mu je Teskatlipoka (Ogledalo koje se dimi), koji je njegova negativna suprotnost.
Tolteci su, kao i Maje, poznavali igru gumenom loptom u kojoj je strana koja gubi bila žrtvovana. Lopta se morala ubaciti u koš, ali igralo se samo bokovima.
(Nastaviće se)
Raniji tekstovi:
Atlantiđanske imperije (151): Avanturisti u Sonori
Atlantiđanske imperije (152): Mistici Meksika
Atlantiđanske imperije (153): Istorija Maja
Atlantiđanske imperije (154): Igra s loptom
Atlantiđanske imperije (155): Sveta knjiga “Popol Vuh”
Atlantiđanske imperije (156): Arhitektura i običaji Maja
Atlantiđanske imperije (157): Umjetnost Maja
Atlantiđanske imperije (158): Panteon Maja
Atlantiđanske imperije (159): Kalendar Maja
Atlantiđanske imperije (160): Olmeci
Atlantiđanske imperije (161): Totonaci
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu