Prema najnovijim analizama Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, nijedna od sedam analiziranih lokacija na Vrbasu i Vrbanji ne ispunjava mikrobiološke uslove da bi se smatrala bezbjednom za rekreaciju i plivanje.
Uzorci su uzeti na tradicionalnim kupalištima, Slap, Vrućica, Naša plaza, Abacija i Zelena na Vrbasu, te Zeleni vir i Žuti most na Vrbanji. Svuda isto: voda zagađena, kupanje rizično.




Ali to nije iznenađenje. Banjaluka već decenijama, u doslovnom smislu riječi, nema gdje s fekalijama. Grad, koji često prozovu i krajiškom ljepoticom i gradom aleja, i dalje nema funkcionalan sistem za prečišćavanje otpadnih voda.
-Gradska administracija je nekoliko puta predložila izgradnju kolektora kao tačku o kojoj odbornici Skupštine Grada treba da raspravljaju, ali je skupštinska većina tu tačku skidala nekoliko puta, što na kolegijumima, što sa predloženog dnevnog reda – rekli su u Gradskoj upravi.
Paradoksalno, dok voda iz Vrbasa nije dobra za plivanje i sportove na vodi, uz obale niču šetališta i prolazite pored ispusta za kanalizaciju.
Kako ekolozi jednom rekoše: Vrbas je najveća kanalizaciona cijev u Banjaluci.
O prečistaču otpadnih voda govori se već decenijama. Jedne prilike je rečeno da bi centralni prečistač trebalo da se nalati u Trapistima, a jedam Manji na rijeci Crkvena. Spominjali su se i milioni potrebni za ovo. A rijekom nastavljaju da plutaju fekalije.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu