Banjaluka

(FOTO) Park Petar Kočić, predmet NOSTALGIJE I KRITIKE: Šta se dogodilo prostoru u srcu Banjaluke i kako se OAZA PRETVARA U ZABORAV

Park Petar Kočić u centru grada bio je jedan od najljepših simbola zelenila u Banjaluci. U svojoj zlatnoj eri, park je bio srce okupljana i mirna oaza. Danas je ovo mjesto drugačije izgleda, nema poznate fonatane, a stanje u kojem se nalazi ne treba nikome da bude na ponos.

(FOTO) Park Petar Kočić, predmet NOSTALGIJE I KRITIKE: Šta se dogodilo prostoru u srcu Banjaluke i kako se OAZA PRETVARA U ZABORAV
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER

Oni koji se sjećaju kako je park nekada izgledao, sa nostalgijom govore o stazama, cvijeću, zelenilu, pticama i mirisu drveća. O fontani koja je bila na mnogim fotografija, oko koje su djeca trčkarala u nadi da neće u nju pasti.

FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER

-Koliko smo puta tu sjedili na klupi, pričali sa prijateljima i prolaznicima. Ljeti je sve bilo zeleno, puno cvjetova i sve je bilo održavano. Sada izgleda oronulo i tužno. Nema ni cvijeća na ovoj zelenoj površini, ovaj kanal je bez vode, a ploče su popucale. Vidi se nebriga i da se ni približno ne održava kao nekada. Nema mirisa, izgleda i zvukova ni približno kao nekada – kaže za Srpskainfo Banjalučanin Dragan M.

I stvarno izgleda tako. Fontana je suva, u lokvicama nastalih od kiše osvježavaju se vrapci. Trava je pokošena, ali nema nikavog cvijeća. Ljudi sjede u kafiću, na klupama pod gustim krošnjama.

Pročitajte još

Tu je nekoliko štandova, uglavnom praznih.

I, eto slike parka u srcu Banjaluke. Stariji Banjalučani poručuju kako park nikada nije trebalo rekonstruisati, da nije trebalo uklanjati fontanu, a zelenu oazu pretvoriti u beton. Poručuju da je nestalo održavanje i želja za očuvanjem ovog prostora.

Prostora u kojem se nekada moglo uživati u prirodi.

-U parku ima zelenila, i pokošenog travnjaka i viskog drveća. Ali se osjeća da nema dušu – kaže Mirjana N. iz Banjaluke.