Banjaluka

(VIDEO, FOTO) Čeka li se da nekog UBIJE? Sa zgrade nadomak Gradske uprave i sjedišta predsjednika Republike otpadaju komadi fasade

Adresa Srpska 22, pozicija, na nekoliko koraka od Gospodske i zdanja Gradske uprave, a nedaleko od Palate Republike Srpske, stanje katastrofalno i po život opasno.

(VIDEO, FOTO) Čeka li se da nekog UBIJE? Sa zgrade nadomak Gradske uprave i sjedišta predsjednika Republike otpadaju komadi fasade
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovako bi se, ukratko, mogla opisati stambeno poslovna zgrada na jednoj od najatraktivnijih lokacija u strogom centru Banjaluke.

Stanari zgrade upozoravaju: fasada je oronula, komadi su već počeli otpadati, ako se hitno nešto ne preduzme, mogli bi nekog ubiti.

– Nema znakova upozorenja, ograđenog prostora niti zaštitne mreže – upozorili su građani u anonimnom pismu koje su poslali na adresu Igora Jeličića, šefa Komunalne policije, kao i redakciji Srpskainfo.

U čemu je zapravo problem?

Ovo je jedna od starijih zgrada u Banjaluci, a neki Banjalučani je pamte po tome što je u njenom prizemlju ranije bila prodavnica lovačkog oružja i municije. Ovaj, kao i susjedni lokal, već godinama su zatvoreni.

Ti lokali, kao i stanovi u Srpskoj 22, među kojima ima i raskošnih salonaca, u privatnom su vlasništvu. Samo jedan poslovni prostor u prizmelju je vlasništvo Grada Banjaluka.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Međutim, vlasnici stanova su, kako tvrde, nemaoći da nešto preduzemu, jer nemaju novaca za novu fasadu.

– Zajednica etažnih vlasnika je održala sastanak, ali zbog nedostatka sredstava sanacija nije moguća – navodi se u pismu “zabrinutih građana”.

Oni traže da Grad interveniše, sve po redu i zakonu: ne samo da ograde dio trotoara zbog bezbjednosti prolaznika, nego i da narede ZEV-u ili vlasnicima stanova hitnu sanaciju fasade.

Osim da naredi hitnu sanaciju, Grad može i da pomogne stanarima u obnovi fasade. Samo je pitanje kad će koja zgrada stići na red za “opštinske pare”, jer je zainteresovanih mnogo, a novca malo.

Kako za Srpskainfo objašnjava Dragan Milanović, odbornik PDP u gradskoj Skupštini, Grad je prošle godine za sufinansiranje obnove fasada, a u cilju energetske efikasnosti, iz budžeta izdvojio 250.000 KM. To je bilo dovoljno za nekoliko zgrada u najužem centru grada.

Ove godine se akcija nastavlja, a za sufinansiranje novih fasada na starim zgradama, planirano je 200.000 KM budžetskog novca.

– Stanari treba da se prijave na javni poziv i ako prođu mogu dobiti do maksimalno 50 odsto novca potrebnog za obnavljanje fasade. Uslov za učešće je da zgrada ima ZEV i da nema dugova prema Gradu. Prednost imaju starije zgrade, kao i zgrade u kojima su suvlasnici spremni da plate više od 50 odsto troškova – objašnjava Milanović.

Još se ne zna kada će ove godine biti raspisan javni poziv i da li će ga uopšte biti.

Pročitajte još

Naime, na prošlogodišnjem konkursu je ispod crte ostalo 12 zgrada, koje ispunjavaju uslove za sufinansiranje, jer u budžetu nije bilo dovoljno novca za sve.

– Sad je pitanje, da li poništiti tu listu i raspisati novi poziv, ili uzeti u obzir ove kojio su već prošli u 2024. godini. Za više od 12 zgrada sigurno neće biti novca, pitanje je i da li će biti dovoljno za sve njih – kaže Milanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu