Politika

NA NEKOLIKO IZBORA EVIDENTNE PREVARE Opozicija tvrdi da ništa nije učinjeno kako bi se spriječile KRAĐE

U posljednjih nekoliko izbornih ciklusa u Bosni i Hercegovini evidentan je porast izbornih prevara i manipulacija, ali je opšta ocjena da nije dovoljno učinjeno kako bi se spriječile nove izborne krađe.

NA NEKOLIKO IZBORA EVIDENTNE PREVARE Opozicija tvrdi da ništa nije učinjeno kako bi se spriječile KRAĐE
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Uz to istrage i sudski procesi, koji su uslijedili, nisu imali pozitivnog efekta.

Na lokalnim izborima 2020. godine u Doboju su zbog izbornih prevara izbori morali da budu ponovljeni, nakon čega je kandidat SNSD Sanja Vulić imala 17.000 glasova manje.

Na opštim izborima 2022. godine ponovo manipulacije i krađa glasova, pa se neko vrijeme nije znalo ko je izabran za predsjednika Republike Srpske.

Pročitajte još

Problema su svjesni i u pravosuđu, koje mnogi smatraju najodgovornijim za ponavljanje neregularnosti tokom izbornog procesa, piše BN.

– Prije skoro 2 godine da su tužilaštva postala svjesna da imamo mnogo izbornih prevara, pa su se uključili u taj izborni proces. Određeni broj tužilaca je bio i na terenu, a nakon toga imamo već veliki broj otvorenih što istraga i glavni pretresa i mislim da već imamo i određeni broj presuđenih predmeta za izborne prevare. Svjesni smo koji je značaj toga da se izborni proces odvija regularno odnosno u skladu sa zakonom i podzakonskima aktima – izjavio je Halil Lagumdžija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH.

Žalbe opozicije

Opozicione stranke podnijele su prijave zbog neregularnosti i grubog narušavanja izbornog procesa, ali je pravosuđe sporo i neadekvatno reagovalo.

Nema nikakvog ozbiljnog efekta toga. Mislim da je takav odnos tužilaštva prema očiglednim izbornim manipulacijama veoma loš posebno po moguće izborne procese, jer se ovaj ovaj način šalje poruka da to nije neki veliki prekršaj i da država, odnosno pravosuđe, nije spremno da sankcioniše one koji manipulišu sa voljom naroda – rekao je Igor Crnadak, potpredsjednik PDP-a.

Jelena Trivić, predsjednički kandidat opozicije, predvodila je proteste protiv izborne prevare i korupcije u novembru 2022. godine. Nezadovoljna je učlikom pravosuđa po tom pitanju.

jelena trivić narodni front
FOTO: SINIŠA PAŠLIĆ/RINGIER

– Krivična prijava koju su predale opozicione stranke koje su tada podržale mene kao kandidata za predsjednika Republike, a za nivo za koji smo imali najviše dokaza o izbornim prevarama, ta krivična prijava je na kraju od tužilaštva odbačena i dalje se ne vodi postupak po tom pitanju – rekla je Trivićeva.

Ona je podsjetila na ponovljene izbore u Doboju 2020. godine te istakla da postoje brojni slučajevi gdje su krađe bile grubim pogledom vidljive.

– Isti ti ljudi su provodili ponovljene izbore u Doboju, pa su radili za opšte izbore 2022. – navela je ona.

Zbog izbornih neregularnosti najčešće se procesuiraju predsjednici i članovi biračkih odbora, a istraga se nikad ili vrlo rijetko usmjerava prema kandidatima i političkim partijama u čije ime je počinjena izborna prevara.

Na nedavno održanoj konferenciji glavnih tužilaca i predsjednika sudova, u organizaciji Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH u Tesliću, između ostalog je zaključeno da bi nove izmjene Izbornog zakona mogle pomoći u sređivanju izbornog haosa.

Sve s ciljem da se vrati povjerenje građana u regularnost izbornog procesa i ispoštuje njihova izborna volja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu