Ministarka ističe da je u pitanju rezultat napornog rada srpskih privrednika, institucija i kineskih partnera, ali i još jedna potvrda čeličnog prijateljstva Kine i Srbije.
– Tokom svojih posjeta Kini imala sam čast da se sastanem sa predstavnicima više desetina maloprodajnih lanaca, uvoznika i distributera. Svi su nam pružili jasnu poruku – srpski proizvodi su dobrodošli u Kini. Spremnost za saradnju je velika, a zainteresovanost za naše proizvode značajna – rekla je Andrijana Mesarović na događaju “Snažnije povezivanje: Srpski proizvodi stižu u Kinu” u kompaniji “Milšped”.
U kontejneru, koji su otišli put provincije Fuđen i grada Sjamena, nalaze se proizvodi kompanija Pionir, Akov, Fruškogorski vinograd, Vinarija Aleksić, Nutrino, Naš med, Zarić Rakija, Budimka i Damar.
Transport srpskih proizvoda organizuje kompanija “Milšped” iz Krnješevca.
Mesarović naglašava da kinesko tržište broji više od milijardu i 400 miliona potrošača i podsjeća da je država posljednjih 12 godina posvećena oporavku i razvoju domaće privrede.
– Ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez vizije i politike predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je otvorio vrata kineskog tržišta, a veliko učešće u jačanju našeg prijateljstva i saradnje uzeo je i premijer Srbije Miloš Vučević. Upravo to je razlog zbog kojeg danas ispraćamo ovaj kontejner. Ovo je samo prvi korak, ali ne i poslednji – navela je ministarka.
Mesarović je izrazila zahvalnost kompaniji “Milšped” na logističkoj podršci i poručila da domaća privreda nastavlja da raste.
– Ovaj kontigent srpske robe je samo početak velikog uspjeha koji slijedi i koji nam je omogućio Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, zahvaljujući kojem su srpski proizvodi cjenovno konkurentni – rekla je ona.
Ambasador Kine Li Ming izrazio je zadovoljstvo što srpski proizvodi imaju priliku da uđu na kinesko tržište i naveo da je Srbija, sporazumom o slobodnoj trgovini, zvanično postala prvi slobodni trgovinski partner Kine u centralnoj i istočnoj Evropi.
– Izvoz Srbije u Kinu povećan je za 53,7 odsto, a na kineskim trpezama sve je više srpskih vina i mliječnih proizvoda – rekao je kineski ambasador.
Generalni direktor kompanije “Budimka” Aleksandar Marković navodi da ta kompanija prvi put u istoriji dugoj više od 75 godina, pokreće izvoz orijentisan ka kineskom tržištu.
– Biti prisutan u Kini znači da su naši proizvodi prepoznati kao visoko kvalitetni, inovativni i konkurentni. Za put do kineskog tržišta zaslužan je i naš nastup na sajmu u Šangaju prošle godine, kada smo ostvarili važne kontakte sa kineskim distributerima i maloprodajnim lancima. Želim da se zahvalim kineskim prijateljima na prilici da se naši proizvodi nađu na policama velikih supermarket, kao i Vladi Srbije i ministarstvu privrede na njihovom zalaganju – rekao je Marković.
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom stupio je na snagu 1. jula 2024, a njime je obuhvaćeno 10.412 srpskih proizvoda i 8.930 kineskih proizvoda.
Prvim danom primjene, carina je oslobođeno 60 odsto proizvoda dok će u narednih pet do 10 godina biti oslobođeno još 30 odsto robe.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu