Politika

„BiH će biti ustavna ili je neće biti“ Dodik poručio da svako nametanje Kristijana Šmita nije adekvatno

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas u Sarajevu da će BiH biti ustavna ili je neće biti i da svako nametanje Kristijana Šmita nije adekvatno jer on nije legalno izabran i nema pravnog osnova da bilo šta donosi.

„BiH će biti ustavna ili je neće biti“ Dodik poručio da svako nametanje Kristijana Šmita nije adekvatno
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Mi hoćemo ustavnu BiH. To što pokušavaju s tom pričom oko nametanja rješenja od strane visokog predstavnika, on je lažan, i svako njegovo nametanje nije adekvatno – rekao je Dodik novinarima nakon sjednice Predsjedništva BiH.

Dodik je ponovio da Šmit nije legalno izabran i nema pravnog osnova da bilo šta donosi, a sve odluke koje bude donosio nisu pravno valjane.

Srpski član Predsjedništva BiH je rekao da je na današnjoj sjednici Predsjedništva prihvaćena njegova inicijativa kojom će se BiH pridružiti grupi od više od 30 zemalja EU i regiona koje su već ranije usvojile inicijativu o definiciji pojma antisemitizam.

Pročitajte još

– Prije nekoliko dana sam bio u Izraelu i tamo sam sa zvaničnicima dogovorio da pokrenem inicijativu o tome da se kroz zaključak Predsjedništva usvoji neformalna, neobavezujuća definicija termina antisemitizam. Zahvalan sam ovoj dvojici članova Predsjedništva što su tu inicijativu prihvatili – rekao je Dodik.

“Nametnuta rješenja Srpska ne prihvata, dok Bošnjaci tek ako se radi o njima”

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas u Sarajevu da je nepromijenjen stav Republike Srpske da neće prihvatati nametnuta rješenja, dok bošnjačkim političarima odgovara kada se vrše pritisci na Srpsku, a sada im ne odgovara što bi Kristijan Šmit da nemetne rješenja i prijete izlaskom na ulice.

– To je njihova stvar. Mi nismo naivni, to za nas ne važi. Pokazaće vrijeme da mi ne prihvatamo ništa od njegovih odluka – naveo je Dodik.

Dodik je rekao da se deset i više godina razgovara o Izbornom zakonu BiH i da to nije dalo rezultata, dok bi sada neko, ko nema mandat, nešto nametao.

– U Sarajevu, kada se pojavi nešto što ne odgovara globalnim nosiocama muslimanskog političkog interesa, dolazi do napada i prijetnji – rekao je Dodik, komentarišući nezadovoljstvo bošnjačkih političara najavom da će Šmit nametnuti izmjene Izbornog zakona BiH.

On je ponovio da se drži principijelnog rješenja da visoki predstavnik nije nadležan da nameće rješenja, da nije nadležan zato što nije izabran u Savjetu bezbjednosni UN i da je lažna figura.

Kristijan Šmit
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Pričao sam danas sa njemačkim poslanikom Peterom Bajerom koji je advokat. Pitao sam ga ga zašto na sastanku nijednom nije pomenuo vladavinu prava, na šta nije imao odgovor. Govori o Šmitu da je dobar čovjek. Ali, to nije dovoljno. Da bi bili visoki predstavnik morate biti imenovani relevantnom rezolucijom kako nalaže Aneks 10 Dejtonskog sporazuma – pojasnio je Dodik.

On je rekao da Šmit pokušava, korištenjem političke moći zemalja koje stoje iza njega, da nešto nametne.

– Njemačka je prije nekoliko dana usvojila Rezoluciju o budućnosti BiH. Naveli su nešto antiustavno za BiH i antidejtonski. Petljaju se u unutrašnje stvari BiH na nepotreban način govoreći o tome da BiH treba da odustane od naroda. To je govorio i Kalaj prije sto godina. Nije tada prošlo, neće ni danas – istakao je Dodik.

On je ukazao na apsurd da Njemačka donosi takve odluka, a da Šmit istovremeno nameće neko rješenje koje je potpuno suprotno toj rezoluciji.

– U Sarajevu su proslavili tu rezoluciju Bundestaga, a ona je odraz stava muslimanskih političara. Nevjerovatno je da Bundestagu bude podvaljena takva stvar. Ali, šta sad ne valja, šta je sad problem – upitao je Dodik.

On je poručio da muslimani, koji govore da vole BiH, moraju da se dogovoraju sa Hrvatima i Srbima.

– Ako neće da se dogovaraju – nikakvi Bundestag im neće nametnuti rješenja da im održe zemlju. Ova zemlja nema budućnosti sa nametanjem – poručio je Dodik.

Predstavnici političkih stranaka iz FBiH razgovarali su prethodnih dana sa Kristijanom Šmitom, koga Republika Srpska smatra nelegalnim, o izmjenama Izbornog zakona u BiH, nakon čega su bošnjačke političke partije poručile da nisu saglasne jer smatraju da se time podilazi HDZ-u i Hrvatima u BiH.

Rješenja su u konsenzusu

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas u Sarajevu da je sve dok se ne postigne konsenzus o kvalifikaciji dešavanja u Srebrenici – svako nametanje štetno.

Dodik je rekao da je rezultat odluke bivšeg visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da nametne dopune u Krivičnom zakonu BiH kojima se zabranjuje i kažnjava “negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca” – izgubljeno povjerenje.

Pročitajte još

– Izgubljeno je povjerenje, posebno nas iz Republike Srpske, a vidim da nisu bajni ni ovi iz hrvatskog naroda. Samo su oni malo lukaviji, pa ne govore tako direktno kao mi da nećemo ovakvu BiH – rekao je Dodik novinarima u Sarajevu povodom godinu dana od nametanja “Inckovog zakona”.

On je rekao da se danas vidi kolika je šteta nanesena BiH i njenom funkcionisanju.

Dodik je istakao da sve ono što je mislio o dešavanjima u Srebrenici ranije misli i danas, te da nema nijedan razlog da to drugačije tumači.

– Veći broj Srba, pa i oni koji su bili neutralni oko tog pitanja, sada izražava onaj stav koji smo i mi izražavali – rekao je Dodik.

On je ustvrdio da je u Srebrenici bio zločin i da se nikakva politička kvalifikacija genocida ne može upotrijebiti.

– Ima ljudi koji misle da nije, ima onih koji misle da jeste i to je ostalo u sferi razgovora i dokazivanja – rekao je Dodik.

Dodik je rekao da se nametanjem, na takav način, doprinosi još većem raskolu.

– Nametanje ne doprinosi ničemu. Apsolutno se nismo približili kvalifikaciji tog događaja. Ja sam bio u Izraelu, razgovarao sam sa najmanje pet ljudi, stručnjaka iz oblasti Holokausta i genocida, koji kažu da nije bio genocid u Srebrenici. To su govorili i javno isticali. Nećete začepiti usta svim ljudima koji misle na drugi način – poručio je Dodik.

Odlazeći visoki predstavnik u BiH Valentin Incko nametnuo je 23. jula 2021. godine dopune u Krivičnom zakonu BiH kojima se zabranjuje i kažnjava “negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu