Društvo

BIH NA NADZORNOJ LISTI Raditi na boljoj pomoći žrtvama TRGOVINE LJUDIMA

Vlasti u BiH na svim nivoima moraju raditi na boljoj identifikaciji žrtava, boljoj direktnoj pomoći žrtvama i snažnijem krivičnom gonjenju počinilaca trgovine ljudima, rekla je direktor misije USAID u BiH Nensi Eslik.

BIH NA NADZORNOJ LISTI Raditi na boljoj pomoći žrtvama TRGOVINE LJUDIMA
FOTO: SHUTTERSATOCK

Ona je podsjetila da SAD ove godine obilježavaju 20 godina od globalnog izvještaja Stejt departmenta o stanju u oblasti trgovine ljudima u kojem se navodi da je BiH zemlja porijekla, tranzita i odredišta za trgovinu kako odraslih osoba, tako i djece.

Pojavni oblici trgovine ljudima u BiH uključuju pružanje seksualnih usluga u privatnim stanovima i motelima, prisilno prosjačenje i služenje u domaćinstvu. Zbog nedovoljnog napretka u borbi protiv trgovine ljudima, BiH je 2020. godine ostala na nadzornoj listi već treću godinu u nizu – navela je Eslik i dodala da BiH, ako naredne godine želi izbjeći automatsko spuštanje na nivo tri, mora da učini još mnogo toga u idućih 10 mjeseci.

Ona je naglasila da će USAID nastaviti da podržava lokalne vlasti u njihovim naporima u borbi protiv trgovine ljudima jačanjem institucionalnih kapaciteta, radi poboljšanja proaktivne identifikacije, zaštite i pomoći žrtvama trgovine ljudima, kao i radi intenziviranja sprovođenja istraga i krivičnog gonjenja počinilaca ovog teškog krivičnog djela kojim se krše osnovna ljudska prava i slobode.

Koordinator za borbu protiv trgovine ljudima BiH Samir Rizvo istakao je da zajedno sa Ministarstvom bezbjednosti i nadležnim entitetskim, kantonalnim i institucijama Brčko distrikta nastavljaju sa naporima usmjerenim ka unapređenju sistema za borbu protiv trgovine ljudima u BiH.

Šef Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u BiH Piter van der Overart istakao je povodom Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima da ovo krivično djelo neminovno pogađa najranjivije.

– Sve dok trgovina ljudima ostaje dominantna u BiH, svi, zajedno, ne činimo dovoljno. Ovaj Svjetski dan protiv trgovine ljudima trebao bi biti trenutak za sve nas da se zapitamo, što još možemo i trebamo učiniti da bismo u potpunosti iskorijenili ovu pojavu – naglasio je on.

U Zajedničko saopštenje IOM-a u BiH i Kancelarije koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima u BiH ističe se da je ovogodišnji Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima usmjeren na profesionalce koje su prva tačka kontakta za potencijalne žrtve trgovine ljudima.

U okviru projekta “Kratkoročna i srednjoročna podrška u naporima u oblasti borbe protiv trgovine ljudima u BiH”, IOM BiH je obučio 260 profesionalaca, uključujući socijalne radnike, policijske službenike, tužioce, osoblje koje radi u privremenim prihvatnim centrima, te zdravstvene radnike i profesionalce koji rade u obrazovanju i inspektoratima rada o identifikaciji potencijalnih žrtava trgovine ljudima i nacionalnog referalnog mehanizma.sr

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu