Društvo

BiH NAJBOLJA NA BALKANU PO SLOBODI MEDIJA Ko je zaslužan za opstanak nezavisnog novinarstva

Uoči 3. maja, Svjetskog dana slobode medija, učestala su istraživanja o stepenu medijskih sloboda u pojedinim zemljama.

BiH NAJBOLJA NA BALKANU PO SLOBODI MEDIJA Ko je zaslužan za opstanak nezavisnog novinarstva
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Ponovo je aktualno i istraživanje međunarodne organizacije Reporteri bez granica, u kojem je Bosna i Hercegovina prilično “dobro prošla”, pogotovu u odnosu na druge zemlje regiona, što je izazvalo i brojne komentare.

Prema indeksu slobode medija za 2020. godinu, koji su nedavno objavili Reporteri bez granica, BiH se nalazi na 58. mjestu, od ukupno 180 rangiranih zemalja svijeta. BiH je najbolje rangirana na Balkanu! Analitičari ocjenjuju da to više svjedoči o lošem stanju medijskih sloboda u regionu nego o napretku BiH.

Prednjači Norveška

Prema Reporterima bez granica, vodeće zemlje po slobodi medija su Norveška, Finska i Danska, a na začelju su Eritreja, Turkmenistan i Sjeverna Koreja.

Dugogodišnja novinarka Rubina Čengić kaže da je teško zamisliti kako je drugdje na Balkanu ako je stanje medijskih sloboda u BiH najbolje.

Pročitajte još

Ne smijemo zaboraviti da su Reporteri bez granica uočili da uređivačku politiku medija u BiH određuju “bliskost pojedinim političkim strankama ili etnička opredijeljenost”, da imamo problem s koncentracijom vlasništva i nejasnim vlasničkim odnosima, da “nacionalistička retorika, česti verbalni napadi i tužbe političara zbog klevete podstiču neprijateljsko raspoloženje prema novinarima” usljed čeka neki doživljavaju ozbiljne prijetnje, da imamo nesigurno zapošljavanje u medijima i da je  “izvještavanje o ratnim zločinima i dalje tabu tema” – isitče Čengićeva.

Portali svijetla tačka

Dodaje da  je saglasna s ocjenom Reportera bez granica, po kojoj je “nezavisno novinarstvo prije svega prisutno na nekim portalima”, te dodaje da su nezavisno novinarstvo zaslužni prije svega novinari srednje generacije, koje nazova „profesionalnim romantičarima“. Takođe, po njenoj ocjeni, nezavisno novinarstvo u BiH opstaje zahvaljujući međunarodnim projektima.

– Značajni su projekti koji podstiču građansko novinarstvo, koje bi moglo biti novi oblik slobodne misli – smatra Čengićeva.

Poručuje da moramo biti oprezni kada govorimo o slobodi medija u BiH i da se ne smijemo zadovoljiti time što je kod nas bolje nego drugdje u regionu.

– Sloboda se osvaja, što znači da je pred nama veliki i težak posao. Sve dok imamo pres konferencije bez novinara, dok imamo  institucije i pojedince koji se, kada mediji pišu o njihovim lopovlucima, brane pozivajući se na rat u BiH i na vjerska osjećanja,  a vjerske organizaciju to ćutke gledaju ponašajući se kao politički lobisti, sve dok god sudovi mirno gledaju nepoštivanje Zakona o slobodi pristupa informacijama, daleko smo od istinske slobode – zaključuje novinarka Rubina Čengić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu