Sudbine

"Biram ljubav" Emelu su u školi pitali da se izjasni da li je Srpkinja ili Bošnjakinja, njen odgovor sada se dijeli Balkanom

Emela Halilović (15) živi u Tuzli, mjestu za koji kaže da je grad ljubavi, gdje te niko ne pita ko si i šta si, već se svako osjeća prijatno bez obzira na naciju i rasu.

"Biram ljubav" Emelu su u školi pitali da se izjasni da li je Srpkinja ili Bošnjakinja, njen odgovor sada se dijeli Balkanom
FOTO: EMELA HALILOVIĆ/PRIVATNA ARHIVA

Ipak, kada bi insistirali da se izjasni Emela bi odgovorila da joj je majka Srpkinja, a otac Bošnjak, te da sebe vidi kao pripadnicu obje nacije, sve do jednog trenutka.

– Prvi put je bilo u osnovnoj školi, tada se mama izjasnila umjesto mene, a kada sam krenula u srednju i kada su ponovo zatražili da se nacionalno opredijelim, shvatila sam da nisam dijete iz običnog već takozvanog “mješovitog braka”. Mislila sam da su svi brakovi “miješani”, jer su zajednica žene i muškarca, a ne da se tako zovu samo zato što mi je majka Milena, a otac Bahrudin – kaže Emela za Blic.

Sada već starija, savjesnija i zrelija, upisom u srednju školu shvatila je da “je bitno kojem od tri naroda pripadaš i da po Ustavu moraš da se izjasniš ako želiš da ostvariš svoja prava”. Odlučno je odbila da bira i obrazložila svoju odluku.

– Na času prava profesorka je pričala o Danu dječjih prava i tražila od nas da iznesemo svoje ugrožena prava, a ja sam odlučila da progovorim o ovome. Pitala sam se šta uopšte znači “da biram”? Ne želim da se izjasnim, jer smatram da bih morala da se odreknem jednog dijela sebe – objašnjava Ema.

Pročitajte još

– Zar za školu nije dovoljno da si dobar đak, već treba i da biraš da li si Bošnjak, Srbin ili Hrvat?

Nije joj jasno, kaže, zbog čega bi se trebalo već u školi nazivati Bošnjakom, Srbinom ili Hrvatom.

– Biti dijete iz tog “miješanog” braka za mene znači sreća i da mogu da biram, ponovo bih se rodila u jednom takvom, jer u mojoj porodici i užoj familiji ima mnogo različitosti. Prednosti je mnogo, volim da slavim i Bajram i Božić i Vaskrs, volim i baku i nenu i ne želim da biram jednu stranu porodice, koja broji i Hrvate, Bošnjake, Mađare, Kineze, Amrikance i Italijane – objašnjava nam Emela.

Ne razumiju, kaže, “oni” (što traže da se opredijeli prim.nov) njenu ljubav prema roditeljima, uprkos tome što joj majka i otac kažu da joj neće zamjeriti ako izabere “stranu”, i da bi trebalo to da uradi radi daljeg toka života. Ali ona, jednostavno, ne želi.

– Previše je ljubavi u meni za obje strane i jednostavno ne mogu da se odlučim. Želim da živim život bez podjele, niko nije izbrojao moja krvna zrnca da mi može reći ko sam i šta sam. Treba da se borimo za svoja prava, neopredijeljeni, a ravnopravni, da širimo ljubav i pokažemo kako se različitosti vole i poštuju. Biram da se ne opredijelim nacionalno, jer sam se već opredijelila za ljubav – zaključuje Ema.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu