Istovremeno su obnovljene tenzije na Bliskom istoku izazvale snažan rast cijena nafte, prenio je CNBC.
Berzanski indeks Dow Jones pao je za 722 poena, odnosno 1,4 odsto, a S&P 500 i Nasdaq za 0,7 odsto.
Cijena referentne sjevernomorske nafte Brent porasla je osam odsto, na 80,07 dolara po barelu, dok je američka sirova nafta WTI poskupjela 7,6 procenata, na 75,77 dolara po barelu.
Rast cijena nafte podstakao je akcije energetskih kompanija, pa su Konoko Filips i Ševron dobili po dva odsto vrijednosti, a Maraton petroleum čak pet procenata.
Istovremeno, pale su akcije kompanija iz sektora široke potrošnje zbog očekivanja da bi više cijene energenata mogle negativno uticati na potrošnju.
Houm dipo izgubio je tri odsto vrijednosti, Mekdonalds više od jedan odsto, a Buking holdings čak četiri procenta.
Na tržištu su se stabilizovale akcije proizvođača čipova nakon prethodnog pada, dok investitori iščekuju objavljivanje zapisnika sa junske sednice cetralne banke Federalne rezerve, od kojeg očekuju dodatne signale o budućem kretanju kamatnih stopa u Sjedinjenim Američkim Državama.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.