Biznis

IMA 87 GODINA, MILIJARDE I LUDU PRIČU Otkriveno ko je dao 40 miliona dolara za prvi električni „ferari“

Konačno je riješena velika misterija o kojoj danima bruji svjetska automobilska javnost.

Herbert Verthajm i ferari luče
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE/SCREENSHOT

Saznalo se ko stoji iza kupovine prvog ikada proizvedenog primjerka potpuno električnog modela „ferari luče“, koji je na dobrotvornoj aukciji prodat za astronomskih 40 miliona dolara.

Čovjek koji je iz novčanika izvadio ovu vrtoglavu sumu jeste 87-godišnji američki oftalmolog i pronalazač, doktor Herbert Verthajm, čovjek sa više od stotinu patenata i životnom pričom koja ostavlja bez daha.

Verthajm nije tipičan milijarder iz svijeta tehnologije, finansija ili kriptovaluta. Svoje ogromno bogatstvo, koje se danas procjenjuje na nekoliko milijardi dolara, izgradio je kao očni ljekar i inovator, razvijajući tokom decenija rada brojne medicinske uređaje, dijagnostička rješenja i opremu u oblasti vizuelne dijagnostike.

Kako prenosi poznati automobilski portal “Carscoops”, iza njega stoji više od 100 patenata, ali i nesvakidašnja strast prema rijetkim automobilima i humanitarnom radu.

Milijarder koji nije tajkun

Predmet ove rekordne kupovine bio je prvi primjerak modela „luče“ (svjetlo), automobila koji je od prvog sekunda podijelio javnost. Mnogi ljubitelji četvorotočkaša otvoreno su kritikovali njegov dizajn, a standardna serijska cijena ovog modela iznosi oko 640.000 dolara. Ipak, Verthajm je za ovaj unikat platio brojku koja je više od 60 puta veća od fabričke.

Naravno, postignuta suma nema mnogo veze sa realnom tržišnom vrijednošću automobila na ulici, jer je u pitanju šasija broj nula – prvi proizvedeni primjerak u istoriji koji označava ulazak „Ferarija“ u potpuno novu, električnu eru. S obzirom na to da je riječ o dobrotvornoj aukciji, cijeli događaj ima značaj koji daleko prevazilazi običnu kupovinu vozila.

Pročitajte još

Za one koji pažljivo prate velike aukcije, Verthajmov potez nije bio potpuno iznenađenje. Prošle godine je napravio gotovo identičan podvig, kada je kupio poseban, unikatan model „Ferarija“ za ogroman novac, takođe u dobrotvorne svrhe. U svojoj 87. godini, nakon decenija posvećenih medicini, nauci i spasavanju vida hiljadama ljudi, dr Herbert Verthajm je izdvojio sumu za koju bi se mogla kupiti čitava kolekcija najpoželjnijih svjetskih superautomobila, i potrošio je na samo jedan, poslavši snažnu poruku cijelom svijetu, piše Sportal.

Novac ide za obrazovanje mladih

Cjelokupan prihod od prodaje biće uplaćen Fondaciji Ferari, koja podržava obrazovanje mladih. Međutim, automobil neće odmah biti predat kupcu. Kako prenosi “Auto Swiat”, „ferari luče“ će biti isporučen u prvom kvartalu 2027.

Ovaj električni krosover kupe posjeduje četiri elektromotora koji zajedno isporučuju 1050 konjskih snaga, omogućavajući ubrzanje od 0 do 100 km/h za samo 2,5 sekunde.

Opremljen baterijom od 122 kWh, model se smatra relativno laganim za svoju kategoriju, sa masom od 2.260 kilograma. Dimenzije su impozantne: dužina 502,6 cm, širina 199,9 cm, visina 154,4 cm i međuosovinsko rastojanje od 296,1 cm, dok prtljažnik nudi kapacitet od 597 litara.

Iako je dizajn naišao na podijeljene reakcije, performanse i tehnološke inovacije neosporno odražavaju tradiciju brenda „Ferari“.