Na telefonskoj sjednici u petak donesena je odluka prema kojoj će osnovica za obračun plata zaposlenih u javnim službama biti identična osnovici u državnoj službi.
Raspored osnovice po periodima: januar – 31. mart 2026.: 1.004,87 evra bruto (plata za januar isplaćuje se u februaru)
1. april – 31. jul 2026.: 1.015 evra bruto (plata za april isplaćuje se u maju)
avgust – 30. novembar 2026.: 1.025 evra bruto (plata za avgust isplaćuje se u septembru) decembar 2026. nadalje: 1.035 evra bruto (plata za decembar isplaćuje se u januaru 2027.)
Vlada podsjeća da su u toku pregovori sa reprezentativnim sindikatima o dodatku Temeljnom kolektivnom ugovoru za zaposlene u javnim službama, ali da još nije postignut dogovor o visini osnovice. Sa reprezentativnim sindikatima državnih službi sporazum je već postignut.
Obrazloženje odluke:
Utvrđivanjem osnovice na ovaj način, prava zaposlenih u javnim službama po osnovu rada ujednačavaju se sa pravima državnih službenika i namjestnika, čime se obezbjeđuje kontinuirano ostvarivanje materijalnih prava u istom obimu.
Premijer Plenković istakao je da ovom odlukom Vlada garantuje stabilnost isplate plata i očuvanje odgovarajuće razine materijalnih prava zaposlenih u javnim službama, piše Poslovni.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.