Kultura

Bogata periodika Narodne i univerzitetske biblioteke RS: Čuvaju publikacije nastale u 19. vijeku

Narodna i univerzitetska biblioteka RS prikuplja, čuva, proučava i daje na korišćenje fond serijskih publikacija koji sadrži 2200 naslova časopisa i 1380 naslova novina iz svih oblasti ljudskog stvaralaštva, što ovaj fond čini posebno vrijednim i unikatnim.

Bogata periodika Narodne i univerzitetske biblioteke RS: Čuvaju publikacije nastale u 19. vijeku
FOTO: NUB RS

Neke od ovih publikacija nastale su tokom 19. vijeka, a na stranici Narodne biblioteke moguće ih je pretražiti sa bilo koje pristupne tačke. Serijske publikacije su vrelo aktuelnih informacija i najnovijih naučnih saznanja i kao takve su od izuzetnog značaja za razvoj svih naučnih disciplina.  

– Pravo zadovoljstvo je o fondu serijskih publikacija govoriti na osnovu praktičnih iskustava koja u NUB RS imamo u formiranju ovog značajnog fonda. Čest je slučaj da se u jednoj periodičnoj publikaciji mogu naći podaci koji nigdje više nisu publikovani. Sa druge strane, lokalna štampa kao pratilac svih zbivanja značajan je izvor za proučavanje istorijske i kulturne baštine – rekla je bibliotekar savjetnik, Bojana Milošević.

Kako ona objašnjava, potreba za periodikom obilježila je i sam početak formiranja srpskog bibliotekarstva.

-Prva srpska čitališta (od 1866. godine, čitaonice) su ispunjavala funkciju javnih narodnih biblioteka, a redovna nabavka novih knjiga i domaćih i stranih novina bila je osnovna obaveza svakog čitališta. Zapravo, biblioteke su i nastale kao čitaonice za serijske publikacije. Srpska čitaonica u Banjaluci je, po riječima Đorđa Pejanovića, bila  veoma dobro uređena sa potrebnim katalozima i evidencijama o radu, o čitaocima i o broju pročitanih knjiga. Na temeljima Srpske čitaonice osnovane „da diže i razvija društvenost, čovječnost i obrazovanost“, kako se navodi u njenim pravilima, izrasla je NUB RS kao narodna (javna), univerzitetska i naposlijetku nacionalna ustanova kulture – naglašava ona.

FOTO: NUB RS
FOTO: NUB RS

Značajne časopise iz 19 vijeka baštine upravo iz Srpske čitaonice, a fond raritetnih časopisa obogaćen je poklonima, obaveznim primjerkom i kontinuiranom nabavkom fototipskih izdanja časopisa značajnih za kulturnu baštinu.

– U našem fondu nalazi se najstariji književni časopis na Balkanu „Letopis Matice Srpske“. Pokrenut u Novom Sadu godine 1824. pod nazivom „Serbske letopisi“, a štampan u Budimu. Ovaj časopis je, po zamisli njegovog pokretača Georgija Magaraševića, postao centralno mjesto na kojem su izlagani rezultati srpskog književnog i naučnog stvaralaštva. Razmjenom sa NBS Srbije i Bibliotekom Matice srpske, posjedujemo sva godišta ovog časopisa koji izlazi i danas – objasnila je ona, te dodaje da posjeduju i fototipsko izdanje „Srpskih novina“, prvih novina u Kneževini Srbiji.

FOTO:
FOTO:

– Pojavile su se 5. januara 1834. godine pod uredništvom Dimitrija Davidovića u Kragujevcu, a nastavile izlaženje u Beogradu. U vrijeme kada je Srbija počela da se izgrađuje kao građansko društvo, ove novine su bile prije svega službeni list Kneževine Srbije, a nakon Prvog svjetskog rata utopile su se u Službene novine Kraljevine Jugoslavije. U našem fondu čuvamo prvi naučni časopis u BiH, Glasnik Zemaljskog muzeja, Bosansku vilu, Težak, Javor, Brankovo kolo, kao časopise koje je pokrenuo Petar Kočić –  Otadžbina, Razvitak i Književnu Krajinu, književni časopis pokrenut u zlatno doba Vrbaske banovine i još oko 80 časopisa iz 19. vijeka – kaže Bojana Milošević.

Digitalizacija fonda

Kao most između baštine i novog doba digitalizacija je omogućila i prisustvo na zajedničkom evropskom kulturnom prostoru. Kako su istorijske prilike bile loš saveznik u stvaranju i očuvanju naše kulturne baštine, zaštita i predstavljanje srpskog pisanog naslijeđa, u okviru obavljanja nacionalne funkcije, postavljeno je visoko na listi prioriteta NUB RS. Digitalizovana građa iz našeg fonda već je odavno dio evropskih digitalnih biblioteka i projekata. Vaso Pelagić je pisao da biblioteka omogućava svojim korisnicima da se “šetajući umno po nebu cijelog svijeta“ duhom i umom uzvisuju. Riječnikom savremenog bibliotekarstva i danas je to misija i vizija Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu