Društvo

Bogatija lovišta u Lijevču i Potkozarju: Unose divljač, a protjeruju štetočine

Lovačko udruženje “Prosara” iz Gradiške, posljednjih nekoliko godina, obogatilo je lovište zečevima, fazanima i mladim srnama.

Bogatija lovišta u Lijevču i Potkozarju: Unose divljač, a protjeruju štetočine
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Ove godine, za nabavku divljači, prihranu i izgradnju objekata za čuvanje i nadzor planirano je 50.000 KM. Rezultati ovih aktivnosti već su vidljivi u lovištu, u selima Mačkovac, Greda, Bok Jankovac, Dolina, Novo Selo te širokom području ispod Prosare, gdje je fond srna, fazana i zečeva znatno poboljšan.

Milan Drageljević, predsjednik Lovačkog udruženja “Prosara” naglašava da je stalno unošenje divljači u lovište postalo njihova višegodišnja praksa.

Nakon rata naše kao i ostala lovišta u ovom regionu bila su opustošena. Srne i zečevi bili su svedeni na minimum, pa čak i istrebljeni. Sada je to sasvim drugačije, ove divljači ima mnogo i ona je prebrodila krizni period. Lovci su se potrudili da prirodi vrate plemenitu divljač, uključujući tu i divlju svinju – kazao je Drageljević nakon puštanja desetak zečeva u mjestu Greda.

Lovci iz Gradiške naglašavaju da godišnje u loviše unose prosječno po 2.500 fazana. Računica govori da je u posljednjih 10 godina nabavljeno 25.000 fazana, što je veliki uspjeh. Osim toga, u prirodu je pušteno i nekoliko stotina zečeva, što je uveliko promjenilo potencijal lovišta.

– Imamo mnogo razloga za zadovoljstvo, jer je lovište bogato. To je osnovni cilj približno 500 gradiških lovaca, članova LU “Prosara”. Oni su veoma zainteresovani za akcije u lovištu, izgradnju hranilišta, dostavljanje hrane u lovište tokom zime, zaštitu divljači od štetočina kojih imam mnogo. Najveću štetu čine psi i mačke lutalice – kažu u LU “Prosara.”

Zato je veoma ugrožena poljska jarebica koja je svedena na skromnu populaciju.

– Mačke napadaju mlade fazane i zajedno sa psima, lisicama i jastrebovima čine ogromnu štetu. To je za nas, u sadašnjoj situaciji, kada se ne preduzima dovoljno na eliminisanju pasa lutalica, gotovo nerješiv problem – smatra Rajko Plotan iz Kozinaca kod Gradiške, jedan od najisksunijih lovaca.

Članovi LU “Prosara” takođe pomažu stanovništvu sela pored Save i u podnožju Prosare na zaštiti njiva zasijanih žitom od divljih svinja. One iz Hrvatske prelaze Savu i čine veliku štetu na poljoprivrednim imanjima.

– Naš osnovni cilj je da imamo bogato i kontrolisano lovište, dovoljno divljači koja ne uzrokuje štetu u njivama ili voćnjacima, da gradimo lovačke objekte koji će olakšati ovu ulogu te odvratimo ili eliminišemo takozvane predatore odnosno štetočine u lovištu – istakao je Drageljević.

Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Milan Drageljević

Lovačkim udruženjima na području gradiške opštine problem takođe predstavljaju dosuđene sudske kazne koje godišnje dostižu 40.000 KM za štete, koje uzrokuje divljač na putevima. Najveći dio kazni odnosi se na lovačka udruženja “Lijevče” iz Nove Topole i “Prosara” Gradiška. Najviše udesa po lovačkom džepu dogodilo se u Bereku, Cerovljanima, Orahovi, Jablanici, Lamincima, Kočićevu, Čatrnji, Trošeljima…

Predrag Ljubičić, potpredsjednik Lovačkog saveza RS i sekretar topolskog udruženja, smatra da su naknade za štete koje sudovi određuju nepodnošljive i da urušavaju lovački status.

On je rekao su budžeti lovačkih društava gotovo ispražnjeni zbog naknada štete na automobilima. Lovci zahtjevaju od lokalnih i republičkih vlasti veći broj saobraćajnih znakova kojima se vozači upozoravaju na divljač na putu.

Rajko Plotan, dugogodišnji rukovodilac lovačkih udruženja iz Gradiške kaže da njegovo kao ni druga lovačka udruženja nemaju u svojim budžetima stavke planirane za naknadu štete koju na cestama uzrokuje divljač. Ukoliko bi lovci bili pošteđeni sudskih troškova, mogućnosti nabavke divljači bile bi neuporedivo veće od sadašnjih.

Pustili 60 zečeva u prirodu

Lovačko udruženje “Lijevče” iz Nove Topole pustilo je 60 divljih zečeva u Jurkovici, Miljevićima, Mašićima, Elezagićima, Trošeljima i Kočićevu. Unošenjem zečeva u prirodu nastojimo poboljšati fond divljači, kaže Predrag Ljubičić, sekretar Lovačkog udruženja “Lijevče” Nova Topola. Inače, na području Lijevče polja ima najviše fazana i srna dok je poljska jarebica ugrožena vrsta na širem području.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu