Komunikacija je za gluve najveći problem koji značajno umanjuje kvalitet njihovog života. Informacije u današnje vrijeme su dragocjene i zato je važno da nađemo način pomoću kojeg će gluve osobe biti bolje informisane, lakše se snalaziti u svakodnevici – izjavila je Ljubinka Radonjić Zlojutro, sekretar Međuopštinskog udruženja gluvih i nagluvih opština Gradiška, Srbac i Prnjavor.

– Gluve osobe žive u tišini i oslonjene su na znakovni jezik i na sredinu koja ih često ne razumije niti ima volju da usvoji ovaj vid komunikacije, da nauči njegove osnove – smatra Ljubinka Radonjić Zlojutro, ocjenjujući interesovanje javnih službenika za učenje znakovnog jezika, veoma važnim. U lokalnoj upravi Gradiška dva službenika su savladala osnove znakovnog jezika, pomoću kojeg se uspješno sporazumijevaju sa gluvim osobama. Željko Kragulj zaposlen u šalter-sali kaže da su njegova prva isksutva u samostalnoj komunikaciji sa gluvima veoma uspješna.
– Povremeno se na opštinskim šalterima srećemo sa gluvim i nagluvim osobama. Zajedno sa njima osjetio sam veliko olakšanje shvativši da je moje znanje dovoljno za uspješno sporazumijevanje – kazao nam je Željko Kragulj, opštinski službenik u Gradišci koji je položio drugi stepen znakovnog jezika.
On smatra da ovaj jezik nije teško naučiti, a presudni su želja i volja da se znakovi nauče. Davor Simišić, službenik Centra za socijalni rad Gradiška, rekao je da se u radu susreće sa gluvim osobama i da se većina službenika snalazi veoma teško.

Seminar znakovnog jezika, smatra Simišić, višestruko je koristan. Republika Srpska usvojila je Zakon o upotrebi znakovnog jezika, ali se još uvijek nije krenulo sa značajnom obukom prevodilaca. U Međuopštinskom udruženju gluvih i nagluvih sa sjedištem u Gradišci, formiranom prije 20 godina, podsjećaju da u ovom gradu imaju 80, a na području regije 120 članova.
Oni su načinili krupan i važan korak na tom planu. Hvale saradnju i pomoć Opštine koja mjesečno pomaže njihov rad sa 1.200 KM. Osim toga, TV prenos sjednica Skupštine opštine od ove godine realizuju prevodeći diskusije znakovnim jezikom.
– Pomoć je višestruka. Osim novčane, za nas važnu ulogu ima Razvojna agencija koja je pod opštinskim ingerencijama. Njihovi službenici pomažu osmišljavanje i pisanje projekata u funkciji ekonomskog jačanja, zapošljavanja, nabavke ortopedskih pomagala, osnaživanja društvene uloge gluvih i nagluvih – ističu u ovom Udruženju.
Oni organizuju i druge skupove gde ukazuju na svoj status te nastoje da ga unaprijede. U Narodnoj biblioteci Gradiška održan je Okrugli sto o položaju i problemima ovih osoba. Dubravka Ostojić, predsjednik Saveza gluvih i nagluvih Republike Srpske i instruktor znakovnog jezika rekla je tom prilikom da je znakovni jezik jedini vid sporazumijevanja gluvih osoba, te da novo zakonsko rješenje u Srpskoj predviđa da u svim važnim institucijama treba da među službenicima postoje sertifikovani prevodioci znakovnog jezika.

Ostojićeva je navela da će u narednom periodu seminari i ispiti znakovnog jezika biti u nadležnosti Republičkog pedagoškog zavoda i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
– Na gotovo svim skupovima, seminarima i okruglim stolovima nastojimo skrenuti pažnju javnosti na probleme gluvih, nagluvih i drugih osoba sa invaliditetom, te nizak stepen poštovanja njihovih prava u društvu. Prisutne su brojne predrasude zbog kojih gluvi veoma teško dolaze do zaposlenja – rekla je Dubravka Ostojić.
Pomoć Ministarstva za ljudska prava BiH
Sredstva za Seminar znakovnog jezika za zaposlene u javnim institucijama, organizovan u opštinskoj organizaciji Crvenog krsta Gradiška, obezbijeđena su u okviru projekta Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu