Politika

BOLJE LJUBAZAN KONOBAR NEGO BAHAT POLITIČAR Šta su nam (raz)otkrili izbori za odbornike

Na minulim izborima dešavalo se da kandidati koji su bili posljednji na listi izbiju na vrh i da konobari, mesari, željezničari ili kafedžije pokupe više glasova nego stranački favoriti.

BOLJE LJUBAZAN KONOBAR NEGO BAHAT POLITIČAR Šta su nam (raz)otkrili izbori za odbornike
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

To svjedoči da je građanima puna kapa političara.

Tako bar smatraju politikolozi, novinari i komunikolozi, sagovornici Srpskainfo. Na vijest da je Dejan Sejmanović, konobar u restoranu Narodne skupštine RS, na listi Ujedinjene Srpske u Banjaluci osvojio čak 200 glasova više od potpredsjednika te iste skupštine, advokata Milana Petkovića, politička analitičarka Ivana Marić, kaže: “Tako to biva kad stranke ne slušaju građane nego tjeraju po svom!”

 – Građani su konačno počeli da razmišljaju i mnogi će radije glasati za konobara, koji je ljubazan i pristojan, nego za bahatog i nekompetentnog političara – objašnjava Marićeva.

Ivana Marić
FOTO: N1/SCREENSHOT

Dodaje da se od stranaka ne može očekivati bog zna kakav napredak, jer one uporno forsiraju svoje uhljebe i poltrone.

–  Eto, Fikret Prevljak iz SDA se otvoreno hvalio da je poltron porodice Izetbegović. Izgubio je na izborima za načelnika Ilidže, i to ubjedljivo. Time su građani pokazali šta misle o poltronima – kaže Marićeva.

Dodaje da se na ovim izborima pokazao “dobar pomak” kad je u pitanju građanska odgovornost, što pokazuje i činjenica da su birači kaznili DF i SBB, pokazavši da pamte neispunjena obećanja.

Pročitajte još

Istina, konobar s početka naše priče se nije izborio za odbornički mandat, ali je osvojio 1.296 glasova i stekao zavidnu medijsku slavu, što će reći da bi na nekim narednim izborima mogao biti ozbiljan pretendent na lokalnu vlast.

Ni Boris Šukalo, dojučerašnji željezničar, koji je prije tri godine štrajkovao glađu i pred Vladom RS uzvikivao “lopovi, lopovi”, neće u odborničke klupe.

FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Međutim, ostaće zapisano da je na listi SDS u Banjaluci kandidovan kao deseti, a po broju glasova izbio na treće mjesto.

I Ivan Begić, 23-godišnji student Građevinskog fakulteta, ličnim je glasovima pomeo konkurenciju. Bio je 15. na listi PDP u Banjaluci, a glasanje završio kao broj dva i ubjedljivo osvojio odbornički mandat.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Još je nevjerovatniji  uspjeh mesara i vlasnika roštiljnice Miše Kovačevića, koji se sa posljednjeg mjesta, sa pozicije broj 35 na listi SNSD, vinuo među odbornike u najvećem gradu Srpske.

Pročitajte još

On je sa 4.247 ličnih glasova trku završio na trećem mjestu, i to u vrlo oštroj konkurenciji.

Uostalom, ako ćemo mak na konac, ni zvijezda minulih izbora, novi gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, nije političar po kalupu, nego, kako neki kažu, “student u ostavci”, koji je sa 27 godina života dogurao do treće godine ekonomije.

Činjenica je, međutim, da su i Stanivuković i njegov stranački kolega Begić postali influenseri, koji haraju društvenim mrežama i privlače simpatije, ili bar pažnju, prvenstveno mladih birača.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Novinar Ranko Mavrak, koji več decenijama prati izbore u BiH, kaže da sve ovo nije iznenađenje u zemlji u kojoj se  “politikom bavi svako, uključujući i brojne osobe bez ikakvih ozbiljnijih kompetencija i znanja, čija je jedina kvalifikacija bespogovorna lojalnost strankama, odnosno njihovim vođama”.

– Dio birača je očigledno odlučio da takvima pošalje poruku i pokaže im šta o njima misli. Jasno je da glasanje za konobare, studente, influensere i mesare neće od BiH napraviti Švajcarsku, ali to jeste jasno upozorenje onima koji misle da sudbinu ove zemlje čvrsto drže u svojim rukama – objašnjava Mavrak.

FOTO N1/RAS SRBIJA
FOTO N1/RAS SRBIJA

Kako su kod brojnih birača izgubili svaki ugled i kredibilitet, dodaje Mavrak, stranke mogu sa sigurnošću računati jedino na svoje stranačke uhljebe, jer je samo njima u BiH dobro.

Pročitajte još

– Svi drugi, a govorimo o uvjerljivoj većini građana, bez dileme su spremni da se odreknu dosadašnjeg načina vladanja ovom zemljom i jedino je pitanje ko će im i kada ponuditi alternativu – jasan je Mavrak.

Kakvu će alternativu ponuditi Slađan Knežević iz Nevesinja, posjetiocima društvenih mreža poznatiji kao “Gospodar pršljenova”, vidjećemo uskoro. Na listi Socijalističke partije ovaj mladić je s desetog izbio na treće mjesto i sa 260 ličnih glasova osvojio odbornički mandat. Na Instagramu ima skoro 700.000 pratilaca, ali tvrdi da nije influenser.

– Kakav influenser, ja držim kafanu, to mi je posao, a na društvenim mrežama se samo zabavljam i šalim – kaže Knežević za Srpskainfo.

Komunikolog Mladen Bubonjić ocjenjuje da društvene mreže već odavno nisu šala, pogotovo kad je u pitanju politika.

Mladen Bubonjić
FOTO: FOTO: PRIVATNA ARHIVA

– Odavno je poznato, ne samo u našoj “pačijoj školi demokratije”, nego i u etabliranim zapadnim demokratijama, da programi, ideologija i ideje ne igraju presudnu ulogu. Već duži niz godina u fokus kampanja se stavljaju ličnosti kandidata. Tu do izražaja dolazi prezentacija i predstavljanje imidža – kaže Bubonjić.

Pročitajte još

Bez obzira na stručnost, znanje, etičke i moralne principe, dodaje Bubonjić, i neko sa suprotnim karakteristikama može bolje proći uz dobru medijsku kampanju, koja podrazumijeva raspon od agresivnog pristupa, pa sve do senzacionalističke predstave, kojoj je osnovni cilj da privuče pažnju.

– U modernoj, medijski posredovanoj politici, nema negativne reklame. Bitno je samo izazivanje pažnje, što influenseri rade više nego dobro – smatra Bubonjić.

Navodi da postoje i oni drugi, koji nisu vični društvenim mrežama i ne spadaju u grupu akademskih građana, niti političkih profesionalaca koji karijeru grade od najnižih stranačkih stepenica, ali ipak prolaze bolje od elokventnih i obrazovanih konkurenata.

– Oni svoj uspjeh mogu zahvaliti upravo neobrazovanosti, površnosti, isključivosti, lakovjernosti  i neinformisanosti većine svojih birača. Da je situacija u biračkom tijelu drugačija, ne samo da oni ne bi dobili podršku građana, nego se ni nominalno obrazovaniji ali i populistički orijentisani političari, koji predstavljaju većinu u našoj javnoj sferi, ne bi godinama održavali na vlasti – zaključuje Bubonjić.

Marić: Otvorene liste trn u oku strankama

Stranke ne slušaju građane, nego na vrh lista guraju svoje ljude, ali građani su prepoznali mogućnost koju im daju otvorene liste i konačno su to počeli da koriste. Partije se iz petnih žila trude da promijene zakon i zatvore liste. Navodno, to rade zarad većeg učešća žena u politici, ali to je čista laž; oni se bore samo za svoje uhljebe i za apsolutnu vlast stranačkih vrhuški. Bilo bi im pametnije da na čelne pozicije kandiduju omiljene mesare i konobare, nego da urušavaju ono malo demokratije za koju smo se izborili, ocjenjuje Ivana Marić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu