Nekoliko razvikanih primjera koji uključuju poznate političare najbolji su pokazatelj koliko je zapravo teško prepoznati šta je pravi snimak, a šta dipfejk.
Kako se taj problem širi, tako su se i firme specijalizovale za različita bezbjednosna rješenja odlučile pozabaviti izradom alata koji bi prepoznavali i upozoravali na dipfejk videosnimke.
Jedan takav alat, dipver (Deepware), nastao je u u Sarajevu. Firma “Zemana” je razvila alat koji analizira snimke i signalizuje da li se radi o originalu ili lažnjaku.
Zlonamjerne aktivnosti na internetu napreduju iz dana u dan. “Zemana” skoro dvije godine radi na razvijanju dip lerning i ML algoritama koje smo počeli primjenjivati za detekciju malvera. Jednostavno smo uvidjeli da bi dipfejk mogao postati ozbiljan problem te smo se upustili u izradu jednog programa koji će se boriti protiv njega. Dipfejk primarno dovodi do narušavanja reputacije osobe koja je zahvaćena, dovodi do ugrožavanja bezbjednosti, pa čak i rata – objasnio je za Kliks Samir Mujović, zamjenik direktora.
Da dipfejk video nije samo prolazni fenomen, pokazuje i činjenica da su najveće svjetske tehnološke kompanije pokrenule kampanju za razvoj različitih alata za borbu protiv dipfejka i nazvale ga dipfejk detekšn čelendž.

Dipver je zapravo višeslojni neuralni alat koji analizira različite vrste sadržaja ne bi li otkrio radi li se o lažnom (dipfejk) ili originalnom sadržaju. Trenutno je u alfa-verziji i mogu ga koristiti svi. Dovoljno je ubaciti link sumnjivog videa, audiosnimka ili čak teksta, i sistem će ga analizirati te pokazati radi li se o lažnom ili originalnom sadržaju.
Dipver se može integrisati i u različite platforme kako bi odmah po pokretanju odnosno učitavanju određenog sadržaja gledaoca, slušaoca ili čitaoca upozorio na lažni sadržaj.
S obzirom na to da se iz dana u dan u svijetu pojavljuju sve uvjerljiviji dipfejk materijali, a da je njihova proizvodnja sve lakša i jeftinija, čini se kako će alati poput dipvera postati neizbježni.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu