Društvo

„BORIMO SE ZA RADNA MJESTA“ Špediteri i prevoznici na Rači PROTESTUJU zbog izgradnje novog terminala

Špediteri i autoprevoznici na graničnom prelazu Rača i danas protestuju.

„BORIMO SE ZA RADNA MJESTA“ Špediteri i prevoznici na Rači PROTESTUJU zbog izgradnje novog terminala
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Obustavili su rad zbog, kako tvrde, namjere Uprave za indirektno oporezivanje BiH da ukloni postojeći terminal na Rači i na drugoj lokaciji napravi novi.

Iz Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS upozoravaju da bi preseljenje povećalo troškove i ugrozilo njihovo poslovanje.

Traže hitan sastanak sa nadležnima i poboljšanje  rada na carinskom terminalu na Rači.  Protest će nastaviti dok se ne ispune njihovi zahtjevi.

Predsjednik Udruženja autoprevoznika RS Nikola Grbić kaže da autoprevoznici i špediteri neće pristati na izmještanje postojećeg carinskog terminala na novu lokaciju.

Grbić podsjeća da je u izgradnju graničnog prelaza i carinskog terminala prije 14 godina Evropska unija uložila 11,5 miliona evra, te je kaže, gašenje ovog terminala, zbog  ličnih interesa pojedinaca nedopustivo

Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika RS

Sa nadlžnima možemo isključivo govoriti o poboljšanju uslova na ovom terminalu. Tražimo da se granični prelaz i terminal očiste i urede, obezbjede bolji higijenski uslovi.  UIO je dužna po statutu da održava ovaj terminal. Imaju ta sredstva i sumnjamo da je on u ovo stanje doveden namjerno – kaže Grbić.

Prema riječima Radmile Koprivice, špediteri na ovom terminalu urade godišnje oko 60.000 carinskih deklaracija, vrijednosti oko 3 miliona maraka. Preseljenje na novu lokaciju povećalo bi troškove poslovanja, izdatke špediterima,  prevoznicima i uvoznicima, kaže Koprivica.

– Procjenjujemo da bi od nas 150, dvije trećine radnika ostalo bez posla. A većina nas živo i izdražava porodice od ove plate. Borićemo se za svoja radna mjesta – kaže Koprivica.

Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Slavica Koprivica, špediter

Enes Mačak iz Zavidovića autoprevozničkim poslom bavi se 23 godine. Ni on ne odobrava inicijativu da se se carinski terminal na Rači izmjesti na novu lokaciju.

–  Zašto da terminalske usluge plaćamo duplo, zašto da trošimo i vrijeme? Prosto će svi koji mogu ići na druge prelaze – kaže Mačak.

Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Enes Mačak, vozač

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH spremni su da saslušaju i razmotre zahtjeve špeditera koji posluju u Carinskoj ispostavi Bijeljina .

Obrazlažu da novac od plaćanja carinskog terminala, koji po teretnom motornom vozilu iznosi 40 KM, ide na jedinstveni  račun Uprave.

Ta sredstva raspoređuju se korisnicima kao i svi ostali prihodi po osnovu PDV, akciza, carina i putarina, te se ne može usmjeriti na poboljšanje uslova na ovom terminalu, pojašnjava portparol Ratko Kovačević.

– U postupak preseljenja carinskog terminala ušlo se zbog brojni žalbi privredne i lokalne zajednice koje se odnose na nefunkcionalnost ovog terminala. Mi smo njihove zahtjeve dobili i čim se steknu uslovi organizovaćemo sastanak na kojem ćemo pokušati naći prihvatljivo rešenje. Smatramo da ne postoji bilo kakva potreba za blokadama – kaže Kovačević.

Iz Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS kažu da će istrajati u svojim zahtjevima. Spremni su i na radikalnije  mjere.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu