Kolumne

Brak i mrak

Nikad manje vjenčanja u Republici Srpskoj, a nikad više svadbi! Kako sad to? Kakva je to, dođavola, statistika! Životna.

Milkica Milojević
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Još od davne 2000. godine, kad su u RS sklopljena  8.003 braka, broj venčanja je u stalnom padu. Lani se vjenčalo svega 5.527 parova.

Ipak, u svadbenim salonima se čeka na red i po godinu dana. Rijetki su oni koji će pristati na skromno vjenčanje. Kakvo je to “sudbonosno da” bez raskošnog svadbenog veselja i storija na Instagramu!

Čak se i od vjeridbe pravi spektakl.

A onda, kad se uplovi u stvarni bračni život, ono s računima za struju, kućnim poslovima, kreditima … eto problema. I razvoda.

Broj razvoda raste. A djece je sve manje. Logično.

Da li smo postali samoživi, bandoglavi, netolerantni? Da li su nam društvene mreže popile mozak, pa hoćemo život kao iz reklame?

Ima i toga. Ali, ima u bračnim statistikama podataka koji ukazuju i na neke druge, ozbiljne društvene probleme.

Odmah poslije rata ljudi su u brak stupali ranije, bilo je više vjenčanja, pa čak i nešto manje razvoda nego danas. Bili smo siromašniji, ali je vladao optimizam. Eto, preturili smo rat, sad će da nam krene, živjećemo kao sav normalan svijet.

Pročitajte još

Kad ono, međutim. Pet godina nakon rata, okrugle 2000. godine, počinje pad. Uvidjeli su i najokorjeliji optimisti da od poslijeratne obnove i izgradnje nema vajde. Osim za one koji grade i ugrađuju se.

Korupcija postaje sve vidljivija, politički narativi se vraćaju na ratna podešavanja, privatizacija se privodi kraju i ostavlja na ulici hiljade radnika. Nema više sigurnih poslova, poslodavci se osilili, svako malo poručuju: “kome nije dobro, nek’ ide!”

Znanje se sve manje cijeni, štancaju se diplome onima koji imaju novaca da to plate, i koje čeka posao preko veze.

Baš negdje u ta doba počinje i masovnije iseljavanje mladih. Jer, ko da živi, kući se, rađa djecu, u ovakvom mraku.

Ne, nije u pitanju to što su se žene nadigle, pa ganjaju karijeru, a neće da budu smjerne supruge. U mraku se ne snalaze ni žene ni muškarci. To što u jezovoj trci, ne za karijerom, nego za parčetom hljeba, gube bliskost i privrženost, isto je posledica bauljanja u mraku.

Kao, uostaom, i one svadbe za slikanje s početka ove priče.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu