Svijet

BRUTALNO Otišao da prijavi da mu je žena bila kidnapovana i silovana, POLICAJCI GA PRETUKLI

Sudeći po riječima aktivista za ljudska prava, diskriminacija i dalje opterećuje društvo u Indiji. Tu tvrdnju je potvrdio i najsvježiji slučaj, kada su trojica policajaca vrijeđala i pretukla svog sunarodnika, koji im se obratio za pomoć nakon što je njegova žena bila žrtva kidnapovanja i grupnog silovanja. I sve to samo zato što se radilo o pripadniku niže kaste.

BRUTALNO Otišao da prijavi da mu je žena bila kidnapovana i silovana, POLICAJCI GA PRETUKLI
FOTO: SHUTTERSTOCK

Četrdesetjednogodišnji čovjek, pripadnik indijske zajednice poznate kao Dalit, (“Nedodirljivi”), je zajedno sa svojom ženom motorom išao u susjedni grad, kada su ih napala trojica muškaraca, stoji u policijskom izvještaju. Naime, napadači su svojim automobilom najprije blokirali bračnom paru prolaz, da bi potom muškarcu naprskali suzavac u oči. a ženu zgrabili i poveli sa sobom, prenosi Independent. Nesrećni Indijac je nakon toga uz pomoć prolaznika uspio da pozove policiju i prijavi incident.

Policajce je potom odveo do mjesta na kojem se sve odigralo, opisao stravičnu situaciju, ali je umjesto da dobije pomoć vraćen u policijsku stanicu na ispitivanje. Jedan policajac ga je sve vrijeme vrijeđao, a medicinskim pregledom je kasnije utvrđeno i da je pretučen.

Pet časova kasnije, njegova žena se pojavila u policijskoj stanici, rekavši da su je otmičari ostavili na lokalnom putu. Uspjela je da dođe do kuće samo da bi čula da je njen muž uhapšen. Tek tada je policija pustila čovjeka na slobodu i evidentirala slučaj trojice nepoznatih napadača.

Kada je ova priča dospjela do javnosti, pokrenuta je istraga a trojica policijaca su suspendovana.

Nažalost, ovaj slučaj diskrimancije pripadnika zajednice Dalit nije neuobičajen. Sekretar Nacionalnog pokreta ove zajednice kaže da su “Nedodirljivi” često žrtve viših kasti i policije. Iako je ova zajednica ustavom zaštićena počev od 1949. godine, svakodnevni su slučajevi zločina iz mržnje prema pomenutoj zajednici. Napretka na ovom polju trenutno nema, što zbog labavog zakonodavstva, što zbog nedostatka volje političkih aktera da se zaista pozabave pitanjem diskriminacije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu