Magazin

Budite oprezni kad vam je mališan u autu: Evo koliko je minuta dovoljno da dijete doživi toplotni udar AKO GA OSTAVITE SAMOG U VOZILU

Dječje tijelo ima slabiju sposobnost termoregulacije, što znači da se zagrijava tri do pet puta brže od tijela odrasle osobe.

jednosmjerni saobraćaj pješaci semafor
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Sa dolaskom ljetnjih vrućina, stručnjaci i policija sve češće upozoravaju roditelje i staratelje na smrtonosne opasnosti koje vrebaju ukoliko dijete ostane čak i nakratko u zaključanom i pregrijanom automobilu. Ovakve situacije, iako često nastanu iz navike i brzine svakodnevice, mogu imati tragičan ishod.

Važno je razumjeti da dječji organizam ne funkcioniše isto kao odrasli. Njihovo tijelo se mnogo brže pregrijava, a posljedice mogu da budu kobne. Policijska uprava apeluje na dodatni oprez i promjenu rutinskog ponašanja tokom ljetnjih mjeseci.

Iako se ovakvi incidenti dešavaju i ranije, cilj je podići svijest i edukovati roditelje i staratelje o opasnostima koje vrebaju djecu u pregrijanim vozilima. Dječji organizam ima slabiju sposobnost termoregulacije, što znači da se tijelo djeteta zagrijava tri do pet puta brže od tijela odrasle osobe, upozoravaju iz policije. Čak i 15 minuta boravka u takvom vozilu može izazvati ozbiljne posljedice poput toplotnog udara, oštećenja mozga ili bubrega. Simptomi toplotnog udara uključuju ubrzan puls, suvu kožu, zbunjenost, vrtoglavicu igubitak svijesti.

Ostavljanje djeteta bez nadzora u zatvorenom vozilu smatra se teškim oblikom kršenja prava djeteta. Neophodno je da roditelji razviju svijest o automatizovanim radnjama koje se stiču rutinski, te se preporučuju sljedeće mjere predostrožnosti.

Pročitajte još

– Praktikovati “prisustvo u trenutku” – obratiti pažnju na radnje koje izvodimo prilikom ulaska i izlaska iz auta.– Mijenjati ustaljene rutine – način odlaska na posao, redoslijed obavljanja obaveza.

– Ostaviti obavezne predmete poput tašne, telefona ili torbe na zadnjem sjedištu, kako bi se obavezno pogledalo pozadi prije izlaska iz auta.

Ukoliko dođe do toplotnog udara kod djeteta, preporučuju se sljedeće hitne mjere:

– Premjestiti dijete u hlad ili unijeti u rashlađenu prostoriju.

– Pozvati hitnu pomoć.

– Pokvasiti peškir ili majicu mlakom vodom i hladiti cijelo tijelo, posebno pregibe, vrat i područja iza koljena.

– Dati djetetu dovoljno tečnosti, ne prehladan ni previše zaslađen.

– Istuširati ili okupati dijete mlakom vodom ako je moguće.

– Ako je dijete bez svijesti, položiti ga na bok i pratiti vitalne znake do dolaska ljekara.

– Nakon intervencije, dijete treba ostati u rashlađenoj prostoriji tokom cijelog dana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu