Društvo

ČAK 38,8 ODSTO MLADIH NEMA POSAO Ključni dokument Vlade FBiH otkrio problem

Vlada Federacije BiH na jučerašnjoj sjednici u Mostaru dala je saglasnost na Zajedničke socioekonomske refome 2019.-2022. godine.

ČAK 38,8 ODSTO MLADIH NEMA POSAO Ključni dokument Vlade FBiH otkrio problem
FOTO: AVAZ/RAS SRBIJA

Ovim je potvrđeno pisanje Avaza o paketu nove Reformske agende koja ima za cilj, između ostalog, smanjenje poreskog opterećenja rada i omogućavanje dodatnog povećanja plata.

U ovom dokumentu, koji sadrži četiri ključna poglavlja, navedeno je da će u Federaciji BiH biti smanjena stopa doprinosa, dok će RS smanjiti fiskalno, ekonomski i socijalno neopravdana parafiskalna davanja. Ali, dokument, koji je u posjedu Avaza, a u kojem se navode četiri poglavlja s jasnim mjerama, reflektuje  i ključne probleme u BiH, od nameta, zdravstva, zapošljavanja…

Kada je u pitanju postojeće stanje, navedeno je da je bruto društveni proizvod po stanovniku trenutno na nivou tek jedne trećine iznosa u Evropskoj uniji. Dodaje se da bi s trenutnom stopom rasta, BiH trebalo nekoliko decenija da se približi prosjeku EU.

Naglašeno je da BiH i dalje kontinuirano bilježi nisku stopu i pad direktnih stranih investicija.

U posljednjih osam godina, priliv direktnih stranih investicija i  procent BDP niži je nego u bilo kojoj drugoj usporednoj zemlji u regionu. Doprinosi za socijalna davanja su previsoki, što negativno utiče na plate radnika i privatni sektor, dok je prosječna razlika između plata u javnom i privatnom sektoru najveća u regionu – navodi se u dokumentima.

Istaknuto je da odlazak kvalifikovane radne snage ostaje jedan od najhitnijih i najozbiljnijih izazova za zemlju.

Radna snaga

– Skoro 90 odsto nezaposlenih ostaje dugoročno nezaposleno, a najnovija anketa o radnoj snazi pokazala je da stopa nezaposlenosti mladih iznosi 38,8 odsto. Usporedbe radi, stopa nezaposlenosti mladih u EU je 14,5 odsto. Samo je oko jedna trećina svih radno sposobnih žena ekonomski aktivna – navodi se u novoj agendi.

80.000 ljudi radi u državnim firmama

U dokumentima se navodi da, sveobuhvatno gledano, na svim nivoima postoji više od  550 firmi u javnom vlasništvu koje zapošljavaju 80.000 ili oko 11 odsto svih zaposlenih u BiH. Istovremeno, jedna trećina procijenjenih ukupnih dugovanja su dugovi javnih preduzeća, navedeno je.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu