Sudbine

ČAROBNI SVIJET OD BEOLINA Mladi gimnazijalac iz Bačke Topole oživljava junake iz filmova i igrica

Živopisne, moćne, kao da će svakog trenutka da se pokrenu, progovore, figure koje Milan Janjić, učenik trećeg razreda gimnazije "Dositej Obradović", pravi dokaz su njegove kreativnosti, ali i domišljatosti.

ČAROBNI SVIJET OD BEOLINA Mladi gimnazijalac  iz Bačke Topole oživljava junake iz filmova i igrica
FOTO: BILJANA VUČKOVIĆ / RAS SRBIJA

Strpljenje i upornost, i nesumnjivo talenat, doveli su Milana Janjića, gimnazijalca iz Bačke Topole, do toga da svi koji prepoznaju među njegovim radovima likove iz video igara, filmova i serija ne mogu da uoče razliku u odnosu na originale i oduševljeni su, bukvalno svakim detaljem koji krasi ove junake, piše Blic.

Možda se čini da je to sve lako i jednostavno napraviti, a zapravo tehnika izrade od početka do kraja je zahtjevna. Međutim, ovaj tinejdžer je s puno ljubavi i znatiželje uspeo da usavrši svoje radove. Samouk je i u materijal, takozvani beolin udahnuo je novi život, jedan potpuno novi svijet.

– Pravio sam figure od plastelina dok sam bio mali, ali je plastelin mekan i radovi su se raspadali. Po preporuci ujne počeo sam da ih pravim od beolina, polimerne gline koja se peče u rerni nakon čega postaje tvrđa. Od prije tri godine sam počeo da radim sa beolinom i do tada sam napravio oko 500 figurica. Kada sam tek počinjao, pravio sam svašta, zatim sam prešao na Pokemone, zanimljivi su i šareni. Tada sam bio sedmi razred osnovne škole. Niko me nije podsticao na to, osjetio sam želju da se posvetim tome iz hobija – kaže Milan.

FOTO: BILJANA VUČKOVIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: BILJANA VUČKOVIĆ / RAS SRBIJA

Ako se uporede njegovi prvi radovi sa novijim, razlika je očigledna. Sebe je testirao i ponovio je neke od starijih radova, te se uvjerio u svoj napredak. Dobija i narudžbe, ali figure za sada ne prodaje. Za svaku je vezan, jedino se odrekao jedne na humanitarnoj aukciji za bolesno dijete. Pravio je figurice za rodbinu, za rođendanske torte, čak je od beolina na molbu prijatelja napravio prsten za njegovu devojku.

– Za jednostavnije figure je dovoljno sat, dva, ali za ostale koje su dosta komplikovane potrebno je deset sati u kontinuitetu. U zadnje vrijeme malo pauziram. Ranije sam pravio figure iz dijelova, ali sam onda uveo armature, odnosno aluminijumsku žicu i svi dijelovi su povezani. Žica se prvo grubo oplete, napravi se skelet i onda se radi na tome. Beolin se omekša u ruci i uz pomoć alata, a to su igle, skalpeli, noževi, čekić, se izrađuje. Figurica se ubaci u rernu i peče se na 130 stepeni – objašnjava.

Zanat je pekao i uz malo savjeta sa jednog internet kanala, i stupio je u kontakt sa čovjekom iz Njemačke koji se izradom predmeta od beolina bavi profesionalno. Materijal nabavlja od dobavljača iz Beograda i veliku podršku u radu i podstrek da učestvuje na raznim konkursima Milanu pružaju majka Biljana, otac Predrag i sestra Milica.

– Najčešće stavim slušalice, slušam muziku ili film dok ih pravim. Mnogo mi to prija duši i opušta me u slobodno vrijeme. Čini me jako srećnim kada ih pravim. Za mene je to ogromno zadovoljstvo. Kada mi se nešto svidi, odmah počnem da radim. Omiljena figurica mi je iz Mandalorijan serije i Krampus i Ragnarok iz igrice. Kada sam pravio gusara, figura je bila nestabilna jer je imala malo tačaka za oslonac, nisam mogao da ga učvrstim, ali sam se sjetio da napravim kovčeg sa gusarskim blagom koji sam stavio ispred njega. Tako je dobio na stabilnosti – kaže nam Milan.

Energija koju ima u rukama ga stalno podstiče na kreativnost, ali za sada je sve to samo njegova ljubav, rad iz hobija, iako bi sigurno mogao da uspostavi i odličnu poslovnu saradnju, recimo, u turizmu, za izradu suvenira, u gastronomiji, za izradu ukrasa za slatkiše i razna jela, ali i industriji dječjih igračaka.

FOTO: BILJANA VUČKOVIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: BILJANA VUČKOVIĆ / RAS SRBIJA

Do sada je samostalno i putem konkursa izlagao u Bačkoj Topoli, Sivcu, Senti, Novom Sadu, Vršcu i u Beogradu u Muzeju primjenjenih umetnosti. Ima više nagrada za svoj rad, a među nagrađenima je i papagaj koji je slika i prilika žive ptice, za čiju izradu mu je trebalo oko nedjelju dana sa pauzama. Velika vrijednost figurica je što su precizne, detaljne i što je u njih uložen ručni rad.

Nije se još opredijelio za profesiju, a članovi njegove porodice tvrde da bi zbog preciznosti i mirnoće koju ima u rukama bio izvrstan hirurg.

– Fascinantno je koliko Milan ima strpljenja. Izazov su mu komplikovaniji, šareniji i sa što više detalja likovi i junaci. Ako bih ja počela da pravim figure od beolina, sigurno bih se iznervirala i ostavljala bih ih stalno, eventualno bih nastavila iz inata. Ali on je u tome najbolji. Definitivno – zaključuje Milanova sestra Milica.

Lego kocke

– Sve pare koje dobije uloži u lego kocke. Kolekcionar je tih kocki i od elemenata stvara čuda. Ne radi po uputstvima, nego izrađuje svoje kreacije kombinujući više vrsta elemenata – kaže Milanova majka Biljana Janjić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu