Pad cijena sirove kafe uslijedio je nakon što je brazilska agencija Conab povećala svoju procjenu proizvodnje za 2025. godinu na 55,7 miliona džakova, što je više u odnosu na prethodnu procjenu iz januara. Jedan džak teži od 60 do 69 kilograma, zavisno od zemlje u kojoj se pakuje.
Takođe, slabost brazilske valute real dodatno je podstakla izvoz i oborila cijene.
Pad cijena robuste ublažen je podacima iz Vijetnama, gdje je izvoz kafe u periodu januar-april 2025. godine opao za 9,8 odsto, na 663.000 tona. Ipak, vremenske nepogode u Brazilu, posebno slabija kiša u regionu Minas Žerais, podržale su cijene arabike. U toj oblasti palo je samo 1,5 milimetara kiše tokom jedne sedmice, što je pet puta manje od proseka, prenosi Nasdaq.
Nedavno su cijene arabike dostigle dvomjesečni maksimum, dok je robusta bila na petonedeljnom vrhuncu, zbog strahova od manjeg roda. Rabobank je procijenio da će proizvodnja arabike u Brazilu u sezoni 2025-26. pasti za 13,6 odsto zbog suše. Takođe, izvoz sirove kafe iz Brazila u martu je pao za 26 procenata u odnosu na isti period prošle godine.
Međutim, zabrinutost u vezi sa globalnom tražnjom vrši pritisak na cijene. Velike kompanije kao što su Starbucks i Mondelez upozoravaju da bi nove američke carine mogle povećati cijene uvoza i smanjiti potrošnju. Zalihe arabike rastu i dostigle su najviši nivo u poslednja dva i po mjeseca, dok su zalihe robuste pale na četvoromesečni minimum.
U Vijetnamu, najvećem proizvođaču robusta kafe, proizvodnja je pala za 20 odsto zbog suše, a i izvoz je ove godine smanjen za 17,1 odsto. Asocijacija za kafu i kakao Vijetnama dodatno je smanjila prognozu za proizvodnju u sezoni 2024-25. Nasuprot tome, očekuje se da će proizvodnja robuste u Brazilu u sezoni 2025-26 porasti za 7,3 procenta i dostići rekordnih 24,7 miliona vreća.
Izveštaji o povećanom globalnom izvozu kafe negativno utiču na cijene. Brazil je u prošloj godini izvezao rekordnih 50,5 miliona vreća, što je povećanje od gotovo 29 odsto. S druge strane, globalni izvoz u decembru pao je za 12,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu. USDA (Ministarstvo poljoprivrede SAD) prognozira da će globalna proizvodnja u sezoni 2024-25 porasti za četiri odsto, ali će zalihe pasti na najniži nivo u posljednjih 25 godina.
Veliki svjetski trgovac Volcafe krajem 2024. godine dodatno je smanjio prognozu za proizvodnju arabike u Brazilu za sezonu 2025-26 na 34,4 miliona vreća, zbog produžene suše. Takođe, prognozira se globalni deficit arabike od 8,5 miliona vreća, što bi bila peta uzastopna godina deficita.
Pošto su troškovi poslovanja već svedeni na minimum, mnoge pržionice kafe sada se suočavaju sa realnošću da povećanje cijena više nije stvar izbora, već pitanje opstanka u sve nestabilnijem tržištu. Komuniciranje povećanja cijena prema veleprodajnim i maloprodajnim kupcima predstavlja izazov i često je neprijatno za obe strane. Međutim, u savremenim tržišnim uslovima ta tema je postala neizbježna.
Uspješne pržionice prepoznaju da transparentnost u vezi sa cenama nije samo etički ispravan pristup, već i strateški potez. Otvorenom komunikacijom o specifičnim tržišnim pritiscima i logističkim teškoćama koje utiču na rast troškova, povećanje cijena prestaje da izgleda kao jednostrana odluka i prerasta u zajednički razgovor, ocjenjuju analitičari.
Efikasne strategije povećanja cijena zahtevaju promišljenu komunikaciju i detaljno objašnjenje svim uključenim stranama. Pržionice naglašavaju ne samo neophodnost poskupljenja, već i konkretne koristi od očuvanja kvaliteta i podrške etičkom nabavljanju kafe tokom turbulentnih perioda.
Problemi u vezi sa klimom predstavljaju glavni razlog naglog skoka cene kafe, koja se u posljednjih 12 mjeseci više nego udvostručila. Nepravilni vremenski obrasci izazivaju ozbiljne i dugotrajne suše u Brazilu, dok Kolumbiju i Vijetnam pogađa prekomerna količina padavina.
Uz istorijski niske globalne zalihe, ovi poremećaji u proizvodnji u ključnim zemljama proizvođačima doveli su do značajnog rasta cena. Istovremeno, brokerske kuće i špekulativni investitori, uočivši priliku u ovoj nestašici, sve više ulažu u očekivani dalji rast cena, dodatno povećavajući nestabilnost tržišta, prenosi Biznis.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu