Digitalna Srpska

Cilj prepoznati poremećaje učenja: Banjalučani učestvuju na jedinstvenom evropskom edukativnom događaju

Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci učestvuje u jedinstvenom digitalnom evropskom edukativnom događaju, koji će biti održan 12. novembra ove godine u Milanu.

Cilj prepoznati poremećaje učenja: Banjalučani učestvuju na jedinstvenom evropskom edukativnom događaju
FOTO: SHUTTERSTOCK

Radi se o razvoju inkluzivnog i psihoedukativnog koncepta videoigre.

Tim banjalučkog Filozofskog fakulteta broji 12 članova, zajedno sa rukovodiocem projekta doc. dr Sonjom Stančić, profesoricom na predmetima iz oblasti kognitivne psihologije.

– SAE Institut u Milanu organizuje izuzetan evropski događaj, Hackaton:#PlaySeriously, koji ima za cilj razvoj primijenjene igre za LSD – Language Specific Disorders. To je inovativni pristup razvoju vještina i znanja ranjivih kategorija djece, kao što su djeca s disleksijom, kroz igru i igranje – kaže Stančićeva.

FOTO: RTRS SCREENSHOT
FOTO: RTRS SCREENSHOT

Događaj je sufinansiran od strane CEI Inicijative, evropskog programa namijenjenog zemljama u regiji jugoistočne Europe.

Pročitajte još

Pojam hackathon nastao je u okruženju računarskih hakera 1999. godine, a danas je sinonim za tehnološki izazov. Povodom Milanske digitalne sedmice, SAE Institut najavljuje #PlaySeriously hackathon, događaj bez presedana u području obrazovanja, kako zbog svog međunarodnog uticaja, tako i zbog cilja od velikog društvenog interesa: zajednički izgraditi video igru koja će omogućiti uvid u prediktore poteškoća u učenju (SLD) kod djece predškolskog uzrasta, stimulacijom i zabavnim alatima.

U Evropi postoje posebni zakoni koji prepoznaju specifične poremećaje učenja – disleksiju, dizortografiju, disgrafiju i diskalkuliju – te se očekuje da škole, u dogovoru sa porodicama učenika, aktiviraju najadekvatnije intervencije za prepoznavanje sumnjivih slučajeva. U Italiji je u 2020. postotak učenika sa SLD-om bio oko tri odsto ukupne školske populacije, a ovaj broj se u deset godina utrostručio. U zemljama engleskog govornog područja postotak se penje na 17 odsto i uglavnom se odnosi na muškarce.

Na pomenutom događaju mogu učestvovati studenti, bivši studenti, mladi stručnjaci sa stručnim znanjem u sljedećim područjima: dizajn igre, umjetnost, psihologija, filozofija, pedagogija i programiranje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu