Društvo

Crni dim nad Beogradom: Stručnjaci objašnjavaju koliko je zagađen vazduh nakon požara u Kineskom tržnom centru

Zbog požara, koji je juče progutao dio Kineskog tržnog centra, vazduh je u Novom Beogradu teško zagađen, pa je građanima savetovano da ne izlaze na ulice i da zatvore prozore, a da oni koji su se zatekli u blizini nose maske. Ali, šta ljudi zapravo udišu kada gori plastika? Stručnjaci kažu - najtoksičnija jedinjenja.

izbio požar u kineskom tržnom centru
FOTO: MLADEN ŠURJANAC/RINGIER

Andrej Šoštarić, načelnik Jedinice za ispitivanje kvaliteta vazduha, sumirao je za Blic TV , kakav vazduh nakon požara udišu Beograđani.

– Između 7 i 8 ujutru detektovali smo porast suspendovanih čestica azot dioksida i ugljen monoksida na lokacijama na Novom Beogradu i u Zemunu na dve mjerne stanice – rekao je Šoštarić, prenosi Blic.

Poslije 8 časova, kako je dodao, te koncentracije su krenule da opadaju, a između 8 i 9 sati, usljed promjene pravca vjetra, pojavio se blagi porast koncentracije navedenih parametara na desnoj obali Save.

Kancerogeno i opasno

– Preporuka za stanovništvo je da, ukoliko osjete dim, zatvore prozore, izbjegavaju boravak na otvorenom, a ukoliko je neophodno da izađu napolje da koriste maske, da ne ne bi udisali te čestice – rekao je Šoštarić.

O jezivom požaru i posljedicama po vazduh govorio je i meteorolog Milenko Jovanović.

– Gorenjem plastičnih materija i svih oblika poliestera stvaraju se najtoksičnija jedinjenja pri određenim temperaturama kao što je i ovaj požar. To znači da dioksina furana ima sigurno, a koliko tačno, to sa sigurnošću ne zna niko – rekao je Jovanović.

Pročitajte još

Kako je u razgovoru objasnila Danijela Čepić, profesorka hemije, dim je tokom jučerašnjeg dana bio najopasniji za one koji su se našli u neposrednoj blizini požara.

– Najštetnije je za one koji su tog momenta dok se dizao dim u neposrednoj blizini bili u prilici da osjete, da udahnu dim, čak i u najmanjim količinama. Sigurno da ima dosta plastike jer miris ukazuje na to da se radi o njenim derivatima – rekla je Čepić.

U samom dimu, kako je objasnila, mogu se naći kancerogene i tetrogene supstance, čija količina u jučerašnjem dimu koji se nadvio za Novi Beograd, za sada nije poznata.

– Svaki dim sam po sebi je štetan, znači i ono što izlazi iz auspuha automobila koji takoreći ni ne vidimo u većini slučajeva je štetno. U dimu kada gore takve supstance, sigurno ima i kancerogenih i teratogenih supstanci i sve ono što ne bi trebalo da bude – pojašnjava nam profesorka hemije.

Ne izlazite iz kuće, sklonite djecu

Gust crni dim koji se nadvio juče nad Novim Beogradom i dalje nad gradskim naseljima u Beogradu, bio je opasan, to je definitivno, a najopasniji je bio za one koji su bili u neposrednoj blizini i oni koji žive u soliterima u okolini.

– Oni koji žive u tim soliterima su sigurno i kroz zatvorene prozore mogli da osjete šta se dešava napolju, za njih je bio najopasniji – ističe ona.

Ipak, kako kaže Čepićeva, preventive radi, građani koji su bili u neposrednoj blizini požara, trebalo je da nose maski koje su prethodno navlažene. To je inače pravilo koga se treba pridržavati ako se ne daj Bože neki požar opet negdje desi.

– Možda je najbolje, u tim situacijama, ako baš moraju da izlaze napolje, da stave mokru masku. Bolje od toga je da ne izlaze napolje uopšte. Da se udalje o isparenja tih gasova, naročito da sklone djecu, neko vrijeme dok sve to ne smiri u potpunosti – rekla je ona na kraju razgovora.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu