Društvo

CRTAJTE VIRUSE, GLUMITE KIHANJE I KAŠLJANJE Preporuke kako sa djecom pričati o korona virusu

Kad je riječ o tome kako treba da pričaju sa svojom djecom o korona virusu, prva važna stvar je da roditelji sami imaju tačne informacije o tome šta je virus, kako se širi i koji su načini da se sačuvamo od zaraze.

CRTAJTE VIRUSE, GLUMITE KIHANJE I KAŠLJANJE Preporuke kako sa djecom pričati o korona virusu
FOTO: PLAVI TELEFON BIH

Ovo je navedeno na Fejsbuk stranici Plavi telefon BiH, gdje su navedena tri pravila kako roditelji treba da razgovaraju sa djecom o korona virususu.

1. Crtanje i igra

Crtanje i igra način je odličan za djecu do 10 godina starosti, jer će im omogućiti da na konkretnom nivou uz zanimljive primjere dobiju ideju i mentalnu sliku o tome kako virusi igledaju i kako se šire. Pored toga, ovo je primjer koji će roditeljima i djeci omogućiti i kvalitetno provođenje vremena što ima opuštajući efekat.

Roditelji zajedno sa djecom mogu na papiru crtati različite oblike virusa, bojiti ih na različite načine ili im čak davati imena, kako bi djeci bilo zanimljivije. Nakon što se nacrta nekoliko primjera, dijete i roditelj mogu glumiti da kišu ili kašlju te da tako papiriće razbacaju po svom domu. Na ovaj način dijete uči kako se virus širi i zašto je važno da držimo rastojanje. Nakon ovoga, roditelji zajedno sa djecom mogu otići oprati ruke kako bi očistili boju koja takođe predstavlja viruse, te će djeca tako naučiti kako se pranjem ruku mogu zaštiti od zaraze.

Dodatak ovoj igri može biti da roditelj ili dijete oboje svoje prste, vodenim bojicama što predstavlja zarazu, te da uvide kako dodirivanjem stvari ostavljaju tragove i šire viruse. I ova igra se može završiti zajedničkim pranjem ruku.

Ove aktivnosti pomažu djeci da nauče da zašitite sebe i druge lljude čime gradimo društvenu odgovornost.

Pročitajte još

2. Video i internet (za starije od 10 godina)

Očekivano je da starija djeca neće biti motivisana za igru i crtanje te da će možda više vremena provoditi na internetu. Zajedničko gledanje videa na internetu koji prikazuju šta je korona, kako se širi i kako se možemo zaštiti, može biti zanimiljivo za stariju djecu, a ujedno i primjer kako da internet koriste na kvalitetan način da dobiju potrebne informacije.

3. Otvoren razgovor i pitanja

U oba gore navedena primjera, važno je da roditelji pričaju sa djecom, ispituju njihova razmišljanja i kako se osjećaju. Ukoliko vam dijete postavlja pitanje na koje ne znate odgovor budite primjer kako da zajedno dobijete tačne i provjerene informacije preko interneta i medija, te provjerite da li je dijete informacije razumjelo.

U slučaju da su vam potrebne dodatne informacije slobodno se obratite našoj besplatnoj liniji Plavi telefon na broj ‎080 05 03 05 gdje će vam savjetnici dati stručnu podršku, stoji na ovoj stranici.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu